“KADINA ŞİDDET DEĞİL, ŞEFKAT” SERGİSİ

Özlem Şeran, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü öncesinde, “Kadına Şiddet değil, şefkat” konulu resimlerini sergileyecek. Şeran’ın, bir yılda çizdiği 30 tablosu, 6-20 Mart tarihlerinde, Panora AVM’de, sanat severlerin beğenisine sunulacak

FOTOĞRAFLI

Ankaralı sanatçı Özlem Şeran, Dünya Kadınlar Günü dolasıyla, kadına şiddete dikkat çeken resimlerini sergilemeye hazırlanıyor. Şeran, “Kadına Şiddet değil, şefkat” konulu resimlerinin yer alacağı sergide, bir yıldır çizdiği 30 tabloyu, sanatseverlerin beğenisine sunacak. Yağlı boya ve akrilik boya karışık teknik resimlerden oluşan sergi, 6 Mart saat 18.00’de, AVM’de bulunan Aktör Stüdyo Sanat Merkezi’nde açılacak. Sergi, 11 gün sürecek 20 Mart’a kadar açık olacak.

“ELLER, ŞEFKATE KALKSIN”

Yaklaşık 15 yıldır resim yapan Özlem Şeran, büyük boyutlu, yağlı boya at resimleri ile tanıyor. Çocukluk döneminde at binen ve binicilik eğitim alan Özlem Şeran, “Atlara olan sevgim ve tutkumdan dolayı sanat hayatıma at resimleri yaparak başladım. Yıllarca, görkemli, şaha kalkmış at resimleri çizdim. Daha önce, 12 kez kişisel sergi açtım. Son dönemde, ülkemizde artan kadına şiddete dikkat çekmek amacıyla, bir yıldır, kadın ve çocuk portreleri yapıyorum. Resimlerimde, kadına şiddet yerine şefkat vurgusunu çiziyorum. İstiyorum ki, kadına karşı eller, şiddet değil şefkat ile kalksın” dedi.

“ŞİDDET İNSANLIK AYIBI”

Sanat çalışmalarını, Ankara’daki kendi atölyesinde sürdüren Özlem Şeran, şunları kaydetti:

“Resim yapmak bende bir tutku. Kadına şiddet, bir insanlık ayıbıdır. Bu ayıba bir an önce ‘dur’ demeliyiz. Kadınlar bir çiçek kadar hassastır, narindir ve toplumumuzdaki yeri çok önemlidir. Çünkü onlar öncelikle annedir. Bin insan hayat arkadaşını zalimce nasıl öldürebilir? Bunu aklım almıyor. Mutluluk varken, şiddet neden? Sevmek varken, öldürmek neden? Ben artık, ülkemde kadın cinayetleri; kadına şiddet haberleri görmek, duymak istemiyorum. Erkeklerin silah, bıçak tutan ellerinde çiçek olsun istiyorum. Kız çocuklarının, hayatta tanıdıkları ilk erkek olan babasının annesine yaşattıklarını gördükten sonra, başka bir erkeği nasıl sevecek? Nasıl yuva kuracak? Erkeklere nasıl güvenecek? Kadına şiddet haberleri yerine, kadınların sanat, spor ve iş dünyasındaki başarı haberlerini duymak istiyorum. Erkekler, kadınların hayatına hükmetmemeli. Kadın ve erkek, birbirlerinin tamamlayıcısı olarak yaratılmıştır.”