Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Nevruz Bayramı dolayısıyla Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatına (TÜRKSOY) ziyarette bulundu.

Bakan Ersoy’u TÜRKSOY’a gelişinde, Genel Sekreter Düsen Kaseinov karşıladı. Kaseinov ile Nevruz ateşi yakan Ersoy, ateşten atlayıp, demir dövdü.

Bakan Ersoy, burada yaptığı konuşmada, Türk dünyasının Nevruz Bayramı’nı kutladı.

Nevruz’un artık dünya halklarının ortak kültürleri arasında kabul edilmesinin çok önemli olduğunu belirten Bakan Ersoy, TÜRKSOY etkinliklerini bütün dünyada yaygınlaştırmayı ve kültür ilişkilerinin her geçen gün daha kuvvetli hale gelmesini sağlamayı amaçladıklarını söyledi.

TÜRKSOY’a çalışmalarında başarılar dileyen Bakan Ersoy, teşekkürlerini iletti.

Genel Sekreter Düsen Kaseinov da insanlık tarihi boyunca tüm halkların, kendi kültürlerinde baharın gelişini coşkuyla, bir şenlik, bir bayram havasında karşıladıklarını belirtti.

Nevruz’un, Türk dünyasını ortak kültürel değerlerle birbirlerine bağlayan, örf ve adetlerin uygulanmasına, sergilenmesine ve güçlenmesine vesile olan dostluk, paylaşma, dayanışma bayramı olduğunu ifade eden Kaseinov, bu kadim geleneği daha geniş kitlelere ulaştırmak amacıyla TÜRKSOY’un, 1995’ten itibaren Türkiye’de ve Türk Cumhuriyetlerinde Nevruz kutlamaları düzenlediğini aktardı.

Nevruz Bayramı’nın, TÜRKSOY ve teşkilata üye ülkelerin girişimleriyle artık tüm insanlığa mal olduğunu, 2009’da UNESCO nezdinde “İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi”ne dahil edildiğini hatırlatan Kaseinov, daha sonraki girişimler sonucunda 23 Şubat 2010’da Birleşmiş Milletler Genel Kurulunun, 21 Mart’ı Uluslararası Nevruz Bayramı ilan ettiğini kaydetti.

Bakan Ersoy’a Nevruz Semeni Verildi

Kaseinov, Türk coğrafyasında yüzyıllardır kutlanan Nevruz’u dünya halklarının ortak kültür değeri olarak öne çıkarma çalışmalarının somut sonucunu görmenin memnuniyet verici olduğunu dile getirdi.

TÜRKSOY’un çalışmalarına gösterdiği olumlu yaklaşım dolayısıyla Bakan Ersoy’a şükranlarını sunan Kaseinov, bunun, ülkeler arasındaki iş birliği ve dayanışmayı teşvik edeceğini, gelecekteki çalışmalara güç katacağını söyledi.

Türk dünyasından dans gösterilerinin sunulduğu ziyarette, Bakan Ersoy’a Nevruz Semeni ve Abay Madalyası verildi, Nevruz pilavı ikram edildi.