Hindistan’ın Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Vanaja K. Thekkat’ın ev sahipliğinde, 71. Hindistan Cumhuriyet Günü resepsiyonu düzenlendi.

Ankara HiltonSA Otelindeki resepsiyona yerli ve yabancı misyon şefleri, bürokratlar, akademisyenler, basın mensupları ve davetliler katıldı.

Hindistan’ın Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Vanaja K. Thekkat, konuşmasında Elazığ’da meydana gelen depremde hayatını kaybedenlere rahmet, yakınlarına başsağlığı diledi. Hindistan için “Gandi’nin vatanı” ifadesini kullanan Maslahatgüzar Thekkat , “Hindistan barış içerisinde bir arada yaşamaya inanmış ve bu politikayı uluslararası ilişkilerde de uygulamaya gayret etmiştir.” dedi.

Thekkat, ülkesinin eğitim, bilim, sağlık, bilişim, yenilenebilir enerji alanlarında büyük ilerleme katettiğini söyledi.

İki ülke ilişkilerinin tarihi bağlara sahip olduğunu dile getiren Thekkat, son zamanlardaki üst düzey ziyaretlerle Hindistan’ın, Türkiye’nin ilk 10 ticari ortağı arasında yer aldığını belirti.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal ise konuşmasında Hindistan hükümeti ve halkının 71. Cumhuriyet Bayramı’nı tebrik etti.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal, Hindistan’ın küresel bir aktör, ekonomik ve ticari iş birliği açısından yükselen trend ve Türkiye için önemli bir partner olduğunu vurguladı. İki ülke ilişkilerinin büyük potansiyelinin altını çizen Önal, “Bu açıdan, biz ‘Yeniden Asya’ inisiyatifini başlattık ve bu, tam anlamıyla Asya’ya yeniden odaklanma anlamına geliyor. ” dedi

Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal, son 20 yılda ikili ticaret hacminin büyük bir gelişme gösterdiğini belirterek, iki ülke liderlerinin koyduğu 10 milyar dolar hedefine ulaşılmasında da kararlı olduklarını söyledi.

Konuşmalardan sonra Türkiye-Hindistan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı AK Parti Bursa Milletvekili Efkan Ala, Bakan Yardımcısı Serhat Önal ve Maslahatgüzar Vanaja K. Thekkat birlikte pasta kestiler.

Sivil ve askeri misyon temsilcilerinin çektirdiği aile fotoğrafının ardından davetliler, Hint mutfağının lezzetlerini tattılar.

 

 

Enerji petrol medya Ceo – Mehmet Ali setencioğlu,