Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, dünyada otoyol kavşağında kurulmuş ilk ve tek botanik bahçe olma özelliğini taşıyan Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi’ni gezerek, incelemelerde bulundu.

Ziyarette, Emine Erdoğan’a, Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi’nin kurucusu Ali Nihat Gökyiğit, Bahçe Müdürü Adil Güner ve diğer yetkililer sunum yaptı.

Cumhurbaşkanlığı tarafından himaye edilen Resimli Türkiye Florası Projesi hakkında Emine Erdoğan’a bilgi veren bahçe müdürü Güner, ilk kez Türkçe hazırlanan ve her bir bitkinin bilimsel olarak resmedildiği 30 ciltlik projenin şu ana kadar ilk iki cildinin yayımlandığı ve 15 cilt için de çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Botanik bahçesindeki eğitim çalışmaları, bilimsel araştırmalar ve sürdürülebilir sıfır atık uygulamaları hakkında uzmanlardan bilgi alan Emine Erdoğan, daha sonra, yaklaşık 8 bin 500 bitkinin bulunduğu kurutulmuş bitki müzesi herbaryum ve kütüphaneyi gezdi.

“BAHÇEDE YAPILAN EĞİTİM ÇALIŞMALARI DAHA ÇOK OKULA DUYURULMALI”

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi’nin bitki florasının çocuklara tanıtımının çok önemli olduğunu ifade eden Emine Erdoğan, bahçede yapılan eğitim çalışmalarının daha çok okula duyurulmasının önemine dikkati çekti.

Program kapsamında; Kaya Bahçesi, Karadeniz Bahçesi, Nilüfer Koleksiyonu, Kumul Koruma Alanı, Meyve Koleksiyonu, Keşif Bahçesi, Bambu Labirenti, Mesire Adası, Kaya Çatlağı Bahçeleri, Kaktüs Limonluğu, Kurak-Çorak Bahçe, Meşe Adası, Odunsu Bitkiler Koleksiyonu, İstanbul Bitkileri Koleksiyonu ile Faydalı Bitkiler bölümlerini gezen ve Ertuğrul Fırkateyni Şehitliği Anıtını da ziyaret eden Emine Erdoğan, Türkiye bitki çeşitlerinin gelecek nesillere aktarılacak olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.