ANKARA VALİSİ VASİP ŞAHİN: “DEVLETİN TEMSİLCİSİ OLARAK BİZE DÜŞEN GÖREV SİZLERİN ÖNÜNÜNÜZDEKİ ENGELLERİ KALDIRMAKTIR.”

TOBB BAŞKANI HİSARCIKLIOĞLU: “ANKARA, EĞİTİMİN, TİCARETİN, SANAYİNİN VE BAŞTA SAVUNMA VE BİLİŞİM SEKTÖRÜ OLMAK ÜZERE YÜKSEK TEKNOLOJİNİN ANADOLU’DAKİ MERKEZİ HALİNE GELDİ.

ATO BAŞKANI BARAN: “ÇALIŞMALARIMIZIN MERKEZİNDE ÜYELERİMİZ VAR”

12 KASIM 2018- TOBB Kanunu’nun aynı ilde kurulu bulunan odaların dört ayda bir müşterek toplanmasına ilişkin hükmü uyarınca, “Ankara İli Odalar ve Borsalar Müşterek Toplantısı” Ankara Ticaret Odası (ATO) ev sahipliğinde “Ankara Ekonomisinin Gelişiminde Yeni Eğilimler ve Yeni Yollar” gündemiyle yapıldı.

ATO Congresium VİP Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya Ankara Valiliği görevine yeni atanan Vasip Şahin ile aynı zamanda ATO Meclis Üyesi olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da katıldı. Toplantının açılışında konuşan Ankara Valisi Vasip Şahin, göreve başlar başlamaz ilk resmi ve kamuya açık toplantısının Odalar ve Borsalar Müşterek toplantısı olduğunu belirterek, “Ankara’da ilk toplantıyı, ilk buluşmayı hem ülkemizin hem Ankara’nın ekonomisini, sanayisini, ticaretini, hayvancılığını, tarımını sırtlayan bir ekiple yapmak benim için çok anlamlı” dedi.

“KAPIM SİZLERE SONUNA KADAR AÇIK”

Vali Şahin, kendisinin de ticaret yapan bir ailenin çocuğu olduğunu, esnaf ve tüccarların yaptıkları işlerde ve birbirleriyle ilişkilerinde köklü bir medeniyetin izlerini ortaya koyduklarını bu nedenle ticaret hayatının aynı zamanda bir eğitim hayatı olduğunu belirterek, “Kendimi bu kadar yakın hissediyorum. Onun için sizlere kapım sonuna kadar açık” dedi.

İş insanlarının Türkiye’nin büyümesinde ve kalkınmasında devletin üzerinde olan pek çok sorumluluğu üstlendiğine dikkat çeken Vali Şahin, “Daha önce devletin sırtında olan istihdam görevini sizler aldınız. Serbest piyasaya ekonomisine geçişle birlikte üretim görevini sizler üzerinize aldınız. Ülkenin ihracatının artırılması, refah düzeyinin yükseltilmesi görevini devletin üzerinden sizler aldınız. Devlete ve devletin bir temsilcisi olarak bizlere düşen görev de sizlerin önündeki engelleri kaldırmak, önünüzü açmak, mümkünse size engel olmamak” diye konuştu.

“ANKARA’NIN İKİ BÜYÜK SORUNUNA ATO EL ATTI”

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu da konuşmasında, bir zamanlar memur kenti olarak bilinen Ankara’nın eğitim, ticaret, sanayi ve başta savunma sanayi ve bilişim sektörü olmak üzere yüksek teknolojinin Anadolu’daki merkezi haline geldiğini söyledi. Ankara Ticaret Odası’nın Ankara’nın yıllardır çözülemeyen iki büyük sorununa el attığını kaydeden Hisarcıklıoğlu, “Özellikle Gürsel Baran kardeşimin büyük gayretiyle, hem Ankara’dan yurtdışına direkt uçuşlar hızla artırıldı. Hem de yıllardır hasretini çektiğimiz Fuar alanı konusu nihayet çözüme kavuştu. İnşallah bu fuar alanı bittiğinde, Ankara’nın markasına ve ticari hayatına müthiş bir değer katacak” dedi.

“‘AKILLI ŞEHİR’ OLMAYA İHTİYAÇ VAR”

Dünyada 1950 yılında nüfusu 10 milyonun üzerinde sadece iki şehir bulunduğunu hatırlatan Hisarcıklıoğlu, 2025 yılında dünyada mega şehir sayısının 37 olacağını kaydetti. Hisarcıklıoğlu, “Eskiden ülkeler arasında olan ekonomik rekabet, şehirlerarası rekabete dönüşecek” dedi.

Ekonomiyi canlandırmak için şehirlerin cazibesinin artırılması gerektiğini dile getiren Hisarcıklıoğlu, “Bunun için şehrin markalaşmasına, çevre duyarlılığının artmasına ve ‘akıllı şehir’ olmaya ihtiyaç var. Tüm yerel aktörler, şehirlerdeki özel sektörü nasıl geliştiririz, ticareti ve yatırımları nasıl artırırız diye düşünmeli. Akıllı şehircilik, yeşil binalar, hızlı internet bağlantısı, altyapı kalitesi, çok daha fazla önem kazanıyor. Bizim de hedefimiz, yeni dönemin mega şehirlerinden biri haline gelmek. Sadece ülke içinde değil dünya ile rekabet etmek” diye konuştu.

“ÇALIŞMALARIMIZIN MERKEZİNDE ÜYELERİMİZ VAR”

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran da konuşmasında, Oda olarak yürüttükleri çalışmalarda üyelerin, Ankara’nın ve Türkiye’nin gelişimini hedefe aldıklarını söyledi. Baran, “Çalışmalarımızın merkezinde üyelerimiz var. Onların dertleri, sorunları, beklentileri, çözüm önerileri bizim yol haritamızın temel taşlarını oluşturuyor. Ankara’nın her alanda gelişimi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Üyelerimizin ve şehrimizin gelişiminin ülkemize, ülkemizin gelişiminin de yine üyelerimize ve şehrimize etki edeceğini biliyoruz” dedi.

Ankara’nın ticarette ve sanayide ağırlığı olan, tarımsal üretimde de yeri olan önemli bir şehir olduğunu söyleyen Baran, “Tüm Türkiye’deki şirketlerin yüzde 12’si Ankara’da bulunuyor. Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşundan 37’sinin, Türkiye’nin en büyük bin ihracatçısından 47’sinin de merkezi” dedi.

Ankara’nın yaklaşık 20 milyar dolarlık dış ticaret hacmi olduğunun altını çizen Baran, Türkiye’nin en büyük ikinci ithalatçısı, en büyük beşinci ihracatçısının Ankara olduğunu söyledi. Ankara’nın Türkiye’nin en önemli sanayi merkezlerinden biri haline geldiğini aktaran Baran, “Özellikle savunma sanayi alanındaki gelişmelerle birlikte, üretim ve ihracat yapısının teknolojik düzeyi Türkiye ortalamasının üzerine yükseldi” dedi.

ATO ÜYELERİNE 2 YILDA 3 MİLYAR TL

Dövizdeki yükselişin ekonomik hayatı etkilemesi üzerine Ankara Ticaret Odası olarak harekete geçtiklerini anlatan Baran, “İki yılda üçüncü kez kaynağımızı üyelerimize aktararak toplam 3 milyar TL’lik kredi hacmi oluşturduk. Ankara Ticaret Odası olarak, Enflasyonla Topyekün Mücadele Programı’na dahil olarak hem programı hem de üyelerimizi destekledik. Üyelerimiz ekonomimizin lokomotifi durumunda. Lokomotifin gücü nasıl trenin hızını belirlerse onların güçlü olması da ekonomimizin durumun belirliyor. Onların daha da güçlü olması için elimizden gelen tüm desteği veririz” diye konuştu.

-TEKNOLOJİDEKİ YENİLİKLER YENİ İŞ ALANLARI AÇIYOR-

Dünyanın hızlı bir değişim süreci yaşadığını söyleyen Baran, “Teknolojideki yenilikler iş yapma biçimlerini değiştiriyor bazı iş alanlarını ortadan kaldırırken yeni iş alanları açıyor. Çoğunluğu geleneksel yöntemlerle faaliyet yürüten üyelerimizin bir kısmının yaptığı işler bundan belki 20-30 yıl sonra olmayacak. Bizim çalışmalarımızı sürdürürken yenilikleri takip eden ve üyelerini çağa hazırlayan ortak bir yaklaşım sergilememiz gerektiğini düşünüyorum. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimiz bu konuda bize öncülük edecektir” dedi.

“ANKARA TURİZMİ İÇİN MODEL ÖNERİSİ: POLATLI”

Türkiye ekonomisinin sorunlarının başında cari işlemler açığının yer aldığını hatırlatan Baran, bu açığı kapatmak için dış ticareti artırmak ve turizmi canlandırmak gerektiğini söyledi. Ankara’nın termal ve medikal sağlık, kongre ve fuar turizmi için çok uygun bir şehir olduğuna dikkat çeken Baran, ilçelerin zenginliklerinin Ankara’yı turizmde zenginleştirebileceğini anlattı. Ankara turizmini geliştirmek için bir model olarak Polatlı’yı öneren Baran, Gordion Tümülüslerinin yer aldığı Polatlı’nın Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasındaki en önemli muharebelerden biri olan Sakarya Meydan Muharebesi’nin geçtiği topraklara da ev sahipliği yaptığını anlattı. Baran, Polatlı’daki Duatepe ile Çanakkale’nin aynı ruhu taşıdığını belirterek, bu bölgenin de Çanakkale gibi tanıtılması gerektiğini söyledi. ATO olarak Çanakkale’ye15 yılda 35 bin öğrenci gönderdiklerini belirten Baran, bu kaynağın bir bölümünü Duatepe’nin tanıtımı için ayrılabileceğini kaydetti.

“ANKARA TARIM ŞEHRİ”

Ankara’nın bir tarım şehri olduğunu söyleyen Ankara Ticaret Borsası (ATB) Yönetim Kurulu Başkanı Faik Yavuz da toplantıda yaptığı konuşmada, Ankara’yı marka yapabilmek için çalıştıklarını söyledi. Şehrin kalkınması için ortak hareket etmenin önemine dikkat çeken Yavuz, “Hem ildeki hem ilçelerdeki oda ve borsalarımızla çok iyi bir diyalog içerisindeyiz. Ankara’nın gelişimi için de çok büyük mücadeleler veriyoruz. Ankara her ne kadar bir bürokrat şehri diye biliniyorsa da bir sanayi, ticaret, kültür şehri ama hepsinden öte bir tarım şehri” diye konuştu.

Ankara İli Odalar ve Borsalar Müşterek Toplantısı’na, ATO Meclis Başkanı Mustafa Deryal, Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, Beypazarı Ticaret Odası Başkanı Ahmet Göçmen, Çubuk Ticaret Borsası Başkanı Veli Demir, Haymana Ticaret Borsası Başkanı Servet Özer, Haymana Ticaret Odası Başkanı Ercan Özkan, Polatlı Ticaret Borsası Başkanı Yahya Toplu, Polatlı Ticaret Odası Başkanı Ulvi Sakarya, Şereflikoçhisar Ticaret Odası Başkanı Levent Koçak, Oda ve Borsaların Yönetim Kurulu Üyeleri ve Genel Sekreterleri katıldı.