Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gagauz Yeri’nde ortak basın toplantısında yaptığı konuşmada, “Moldova’nın toprak bütünlüğü bizim için hayati öneme sahiptir. Türkiye olarak geçmişte olduğu gibi önümüzdeki dönemde de soydaşlarımızın yanında duracağımızın altını çizdik. Ancak bizim asıl görmek istediğimiz, Gagauzya’nın birlik beraberlik içinde, Moldova ile omuz omuza kalkınma çabalarını sürdürebilmesidir” dedi.

Moldova resmî ziyareti kapsamında Gagauz Özerk Yeri’nin başkenti Komrat’ta bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ve Gagauz Özerk Yeri Başkanı İrina Vlah ile birlikte ortak basın toplantısı düzenledi. İcra Komitesi Binasında gerçekleştirdikleri üçlü görüşmenin ardından düzenledikleri toplantıda Cumhurbaşkanı Erdoğan, ziyaretine ve görüşmesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Komrat’a, Gagauz Özerk Yeri Başkanı Vlah ve soydaş Ggauz Türkleriyle hasbihal etmek için geldiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu tarihî ziyareti kendisiyle birlikte gerçekleştirdiği için Moldova Cumhurbaşkanı Dodon’a teşekkür etti.

Moldova resmî ziyareti kapsamındaki temaslarda iki ülke ilişkilerinin yanı sıra Gagauz Türkleriyle ilgili meseleleri de ele aldıklarını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Moldova ile Gagauzya’nın 1994 yılından bu yana ortaya koyduğu, barış ve huzur içinde birlikte yaşama iradesini görmekten bahtiyarız” diye konuştu.

“GAGAUZYA’NIN VARLIĞI TÜRKİYE-MOLDOVA İLİŞKİLERİNİ DAHA DA ÖZEL KILIYOR”

Moldova’nın asli unsurlarından olan Gagauz Türklerinin, Moldova ile Türkiye arasındaki kan bağını oluşturduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gagauzya’nın varlığının, Türkiye-Moldova ilişkilerini daha da özel kıldığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptıkları görüşmede, Moldova Cumhurbaşkanı Dodon ve Gagauz Özerk Yeri Başkanı Vlah ile Gagauzya’nın statüsüne ilişkin hukuki zeminin sağlamlaştırılması konusunda hemfikir olduklarını gördüğünü kaydetti. “Sayın Cumhurbaşkanının ve hükûmetin desteği, Sayın Başkan ve Gagauz yetkililerin kararlılığıyla özerkliğin layığıyla işlemesi için somut adımlar atılması konusunda mutabık kaldık” açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Moldova’nın toprak bütünlüğü bizim için hayati öneme sahiptir. Türkiye olarak, geçmişte olduğu gibi önümüzdeki dönemde de soydaşlarımızın yanında duracağımızın altını çizdik. Ancak bizim asıl görmek istediğimiz, Gagauzya’nın birlik beraberlik içinde, Moldova ile omuz omuza kalkınma çabalarını sürdürebilmesidir. Bunun için, Türkiye’nin, tüm kurumlarıyla, Gagauzya’ya gerekli teşvik, destek ve kolaylıkları sağlamaya hazır olduğunu ifade ettik. Bu noktada TİKA başta olmak üzere belediyelerimiz, resmî kurumlarımız ve sivil toplum kuruluşlarımız Moldova makamlarıyla iş birliği içerisinde pek çok projeye imza atıyor. Biz projeleri dostluğumuzun, ortak geçmişimizin, müşterek geleceğimizin birer sembolleri olarak görüyoruz.”

Bugüne kadar hiçbir ayrım yapmadan Moldovalıların yanında olduklarının ve ülkenin tüm bölgeleriyle kalkınması için ellerinden gelen katkıyı yaptıklarının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İnşallah bundan sonra da Moldova halkının ve Gagavuz Türklerinin yanında olmayı sürdüreceğiz” diye ekledi.

Gagauz Yeri Özerk Statü konusunda mevzuata dair bazı sıkıntılar olduğunu kaydeden Moldova Cumhurbaşkanı Dodon ise, Moldova Cumhuriyeti’nin Gagauz Bölgesi’ne verdiği özerk statü kanunlarının tam olarak çalışması için elinden geleni yapacağını vurguladı. Bu hükümlerin Moldova Cumhuriyeti anayasasında yer alması için de çabalayacağını kaydeden Moldova Cumhurbaşkanı Dodon, Gagauzların, Moldova Cumhuriyeti’nde kendi evlerinde yaşadığını söyledi.

GAGAUZ ÖZERK YERİ BAŞKANI VLAH: “TÜRKİYE’NİN BU BÖLGENİN İSTİKRARA KAVUŞMASINDA BÜYÜK EMEĞİ VAR”

Türkiye Cumhuriyeti’nin bu bölgenin istikrara kavuşmasında büyük emeğinin ve desteğinin olduğuna işaret eden Gagauz Özerk Yeri Başkanı Vlah da, “Ne yazık ki 90’lı yılların başında zor bir dönem yaşadık, burada, ülkenin güneyinde büyük bir trajedi arifesindeydik. Yakın dost olan Türkiye Cumhuriyeti’nin desteğiyle bu sorunlar ortadan kaldırılmıştır” ifadelerini kullandı.

Moldova’ya ve Gagauzya’ya yapmış olduğu yardımlar için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a minnettar olduklarını dile getiren Gagauz Özerk Yeri Başkanı Vlah, “Bizzat şahsınızın gayretiyle birçok konu ve sorun ortadan kaldırılmıştır. İnanın ki Gagauzya sakinleri bunu çok iyi biliyorlar, çok iyi farkındalar. Zaten bu, sizi ne şekilde karşıladıklarından da belli” şeklinde konuştu.