ABD’deki Türk ve Müslüman toplumu temsilcilerine hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bir dönem teröristlerin ellerini kollarını sallayarak dolaştığı bölgelerde, bugün Suriyeli çocuklar hiçbir korku duymadan okullarına gidiyor; Afrin’de, El Bab’da, Cerablus’ta gidiyor. İnşallah önümüzdeki dönemde Fırat’ın doğusunu da kapsayacak şekilde, Suriye’nin içindeki güvenli bölgeleri artırmaya devam edeceğiz. Ülkemize yönelik terör tehdidi son bulana, Suriye’nin geleceğine kast eden çetelerin kökü kazınana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

Birleşmiş Milletler (BM) 73. Genel Kurulu görüşmelerine katılmak üzere Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) New York şehrinde bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk-Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi (TASC) tarafından düzenlenen etkinliğe katıldı.

Lincoln Center’da gerçekleştirilen, Türk-Amerikan toplumu ile Amerikalı Müslüman toplumunun temsilcilerini bir araya getiren etkinlikte, Cumhurbaşkanı Erdoğan bir konuşma yaptı.

Yıllardır ABD’de yaşayan Türklerin, bireysel gayretleri ve kurdukları sivil toplum örgütleriyle Türk-Amerikan ilişkilerinin gelişmesine büyük katkı sunduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendilerinin; Türkiye’nin ve Türkiye’nin savunduğu ilkelerin ABD kamuoyu tarafından duyulmasını sağladığını söyledi.

“ERMENİ YALANLARININ YAYILMASINI ENGELLEMEK İÇİN ABD’DEKİ TÜRKLER TAKDİRE ŞAYAN ÇABA GÖSTERDİ”

Özellikle 1915 olaylarında dair Ermeni yalanlarının yayılmasını engellemek için ABD’deki Türklerin takdire şayan çaba gösterdiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin bu gönüllü elçilerine teşekkürlerini dile getirdi.

Türkiye’nin çoğu Avrupa ülkelerinde olmak üzere, dünyanın dört bir yanında 6 milyonu aşkın vatandaşının bulunduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, siyasetten sanata, bilimden ticarete, spordan kültüre kadar hayatın her alanında varlık gösteren yurtdışındaki Türk vatandaşların, Türkiye’nin layıkıyla tanıtılmasına katkı sağladığını söyledi.

“Biz, hangi görüşe sahip olursa olsun, ihanet çukuruna düşmediği sürece, tüm vatandaşlarımızın başarılarından gurur duyuyoruz. Onları Türk Milleti’nin medarı iftiharları olarak görüyoruz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu anlayışla, dünyanın neresinde olursa olsun, Türk diasporasına sahip çıkarak desteklediklerini dile getirdi.

Bu durumun, ABD’yi yurt edinen diğer Müslümanlar için de geçerli olduğunu ve onları da Türk vatandaşlarından ayrı görmediklerini sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye’yi anlatırken 81 milyon vatandaşı ve 6,5 milyon diasporası yanında, Afrika’dan Asya’ya ve Amerika’ya kadar dünyanın dört bir yanında yüz milyonlarca kardeşe sahip bir ülke olduğumuzu söylüyoruz” dedi.

“TÜRKİYE’NİN BİR FİZİKİ COĞRAFYASI, BİR DE GÖNÜL COĞRAFYASI VARDIR”

Türkiye’nin bir fiziki coğrafyasının, bir de gönül coğrafyasının olduğunu söyleyerek, “Ülkemizin gönül sınırları, aslında fiziki sınırlarının çok ötesindedir” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İşte bunun için coğrafi bağımız bulunmasa da, Arakanlı kardeşlerimizin yaralarına merhem olmak için yollara düşüyoruz” ifadelerini kullandı.

Bu yüzden, coğrafi mesafeye aldırmadan Somalililerin dertleriyle yakından ilgilendiklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “İşte bunun için Türk Cumhuriyetlerindeki akrabalarımızla bağlarımızı güçlendirmenin mücadelesini veriyoruz. Dünyanın neresinde bir mazlum ve mağdur varsa, sıkıntısını sahipleniyor, sessiz yığınların sesi olmaya çalışıyoruz. Amerikalı Müslüman kardeşlerimiz de bizim sınırları aşan, mesafe, engel tanımayan gönül coğrafyamızın içindedir. Bu anlayışla gerek Türk-Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi gibi sivil toplum örgütleri vasıtasıyla, gerekse bireysel olarak sizlerle temaslarımızı gün geçtikçe daha da yoğunlaştırıyoruz.”

Amerikan Müslümanlarının Türkiye’ye yönelik muhabbet ve merakının giderek arttığına şahit olduklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin İslam dünyasıyla ilgili hususlarda gösterdiği kararlı duruşun, bu ilginin en önemli sebebi olduğunu söyledi.

“KAPIMIZA SIĞINAN HİÇBİR KARDEŞİMİZİ ELİ KANLI KATİLLERE TESLİM ETMEDİK”

Türkiye’nin, Suriye krizi ve Filistin meselesi başta olmak üzere, ümmetin yüreğini dağlayan her konuda gerçekten samimi bir gayret içinde olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ekonomik durumu bizden çok ileride olan ülkelerin sığınmacıları kabul etmemek için bir birini yediği bir dönemde, biz 3,5 milyonu aşkın Suriyeli mazluma sahip çıktık” ifadelerine yer verdi.

Türkiye’nin; kapısına sığınan hiçbir kardeşini eli kanlı katillere teslim etmediğini, Suriye halkını hak ve özgürlük mücadelesinde yalnız bırakmadığını, PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütlerinin işgalindeki 4 bin kilometrekarelik alanı huzura kavuşturduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehitler vererek gerçekleştirdiği operasyonlar sayesinde, Türkiye’nin 260 bini aşkın Suriyelinin vatanlarına dönmesini sağladığını aktardı.

İdlip krizinde olduğu gibi diplomatik alanda yoğun çabalar yürüttüklerini ve bu gayretlerinin meyvesini almaya başladıklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bir dönem teröristlerin ellerini kollarını sallayarak dolaştığı bölgelerde, bugün Suriyeli çocuklar hiçbir korku duymadan okullarına gidiyor” şeklinde konuştu.

“SURİYE’NİN İÇİNDE GÜVENLİ BÖLGELERİ ARTIRMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerinin devamında şu açıklamaları yaptı: “İnşallah önümüzdeki dönemde Fırat’ın doğusunu da kapsayacak şekilde, Suriye’nin içindeki güvenli bölgeleri artırmaya devam edeceğiz. Ülkemize yönelik terör tehdidi son bulana, Suriye’nin geleceğine kast eden çetelerin kökü kazınana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Aynı şekilde ilk kıblemiz Kudüs’ü, işgalcilerin ve Filistinlilere devlet terörü uygulayanların ihtiraslarına terk etmeyeceğiz. İsrail ve Amerikan yönetimlerinin Kudüs’ün izzetini ve onurunu ayaklar altına alan tacizlerine karşı, mücadelemizi diplomaside en üst düzeyde vereceğiz.”

Son yıllarda yaşanan hadiselerin, Müslümanlar için bir ibret kaynağı ve uyanış vesilesi olması gerektiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Müslümanların dünya gündemini işgal eden meselelerde etkilerinin sınırlı olmasının temel sebebinin parçalanmışlıkları olduğu değerlendirmesinde bulundu.

“Açık söylüyorum; Filistin meselesinin onca yıldır çözüme kavuşturulamamasının sebebi, İsrail’in hukuk tanımazlığından daha çok Müslümanlardaki vahdet, yani birlik eksikliğidir” vurgusunda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye’deki zulmün 7 yıldır bitirilememesinin nedeninin de İslam dünyasına öncülük edecek devletlerin basiretsizliği olduğunu söyledi.

“SORUNLARIMIZIN ÇÖZÜMÜNÜ BAŞKALARINA BIRAKARAK, ASIL HATAYI BİZ YAPIYORUZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendi sorunlarının çözümünü başkalarına bırakarak, asıl hatayı Müslümanların yaptığını kaydetti ve konuşmasına şöyle devam etti: “Müslümanlar olarak bizim mesuliyet üstlenmediğimiz meselelerde, diğer devletlerin yapıcı katkı sağlamalarını bekleyemeyiz. Hele medet umduklarımız bölgemizle ilgili hesapları olan ülkeler ise, bu durumda sorumluluk tamamen bizim omuzlarımızdadır. Yanlışı başkasında aramak, bize sadece zaman kaybettirecektir. Bu açıdan dertlerimizin devasını başka yerlerde değil, kendimizde, kendi içimizde aramalıyız. Başkalarını suçlamak yerine, önce kendi hatalarımızla yüzleşme erdem ve cesaretini gösterebilmeliyiz. Ancak bu şekilde hatalarımızdan ders çıkararak, tarihin tekerrür etmesine mani oluruz.”

Müslümanların kendi aralarında birlik, beraberlik ve vahdeti temin etmesi gerektiğinin, bunun yolunun ise Müslümanların birbirlerini Allah için sevmekten, birbirlerine Allah için tahammül etmekten geçtiğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Birbirimizi ancak eksiklerimizle birlikte seversek bu cendereden çıkabiliriz” diye konuştu.

Mezhebî ve etnik farklılıkların, çatışma veya üstünlük vesilesi değil, ümmetin renkliliğinin, zenginliğinin birer timsali olarak görülmesi gerektiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, diğer din mensuplarını dışlamadan, insanlığın ortak paydalarında buluşma yollarının aranması gerektiğini belirtti.

“SİYASİ ALANDA GÜÇLÜ OLMANIN YOLLARINI ARAYACAĞIZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bilhassa siyasi alanda güçlü olmanın yollarını arayacağız. Siyaset mekanizması talep, beklenti ve kaygılarımızı karar alıcılara iletmemizin en hızlı yoludur. Bu alanı boş bırakan hiçbir grup, sayısı ne kadar çok olursa olsun, hedeflerine ulaşamaz” şeklinde konuştu.

Bu bakımdan Amerikalı Müslümanların son dönemde siyasete ve önümüzdeki seçimlere yönelik artan ilgisini memnuniyetle karşıladığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçimlerin sonucunda pek çok Amerikalı Müslümanın temsil ve karar makamında görüleceğine inandığını söyledi ve “Türkiye olarak, bu konuda tecrübe paylaşımına hazır olduğumuzu da ifade etmek istiyorum” dedi.