Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-Kırgızistan 4. Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi (YDSK) Toplantısı öncesi yaptığı açıklamada, “FETÖ Kırgızistan’da hâlâ mevcudiyetini sürdürüyor. Gelecekle ilgili, bizim 15 Temmuz’da yaşadığımız sıkıntıyı Kırgızistan yaşamasın istiyoruz. FETÖ konusunu gündemimizden çıkararak olumlu gündeme yoğunlaşmamız iki tarafın da yararına olacaktır” dedi.

Resmî ziyaretini gerçekleştirmek üzere gittiği Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov ile birlikte Türkiye-Kırgızistan 4. Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi (YDSK) Toplantısı’na katıldı.

Devlet Konukevi’nde gerçekleştirilen toplantının açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ile Kırgızistan’ın iki kardeş ülke olduğunu ve Türkiye’nin, bağımsızlığından bu yana Kırgızistan’ın yanında yer alarak kalkınmasına her zaman yardım ettiğini söyledi.

“BMGK ÜYELİĞİ SEÇİMLERİNDE KIRGIZİSTAN’I DESTEKLEYECEĞİZ”

2011 yılında YDSK’yi kurarak iki ülke arasındaki ilişkileri stratejik ortaklık seviyesine yükselttiklerini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Buna rağmen 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından hiç arzu etmediğimiz halde iş birliğimizde kısmi bir duraklama yaşandı. Biz ilişkilerimizin, tekrar olması gereken düzeye çıkartılması için elimizden geleni yapmaya hazırız” diye konuştu.

Türkiye ile Kırgızistan arasında tüm alanlarda atılması gereken çok önemli adımların bulunduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) geçici üyelik seçimlerinde Kırgızistan’ı destekleyeceklerini açıklamaktan mutluluk duyduğunu, Kırgızistan Parlamentosu’nda bir Kırgız-Türk Dostluk Grubu’nun oluşturulmasını da memnuniyetle karşıladıklarını dile getirdi.

“TÜRKİYE-KIRGIZİSTAN TİCARET HACMİ POTANSİYELİN GERİSİNDE”

İki ülkenin ticaret hacminin potansiyelin gerisinde olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yıllık ticaret hacmimizi en kısa sürede 1 milyar dolar seviyesine çıkarma hedefine bizler bağlıyız. Sizden ricam iş adamlarımızın Kırgızistan’a yatırım yapmaları konusunda gerekli desteğin verilmesi, teşviklerin sağlanması ve onların korunması olacaktır” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yarın Kırgızistan Cumhurbaşkanı Ceenbekov ile iştirak edecekleri Türkiye- Kırgızistan İş Forumu’nda güçlü mesajlar vereceğini açıkladı ve iki ülke arasındaki havayolu şirketlerinin frekanslarının artırılması talepleri konusunda da Kırgızistan’dan destek beklediklerini söyledi.

Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’nin Bişkek’te en kısa sürede açılabilmesi için ilgili bakanlıkların süratle çalıştıklarını da aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, devlet tarafından tahsis edilecek yerde TİKA; Yunus Emre Türk Kültür Merkezi ve Maarif Vakfı hizmet binalarıyla Türkiye-Kırgızistan arasındaki ilişkilerin hız kazanacağını ifade etti.

Kırgızistan ile ilişkileri siyasi, ekonomik, ticari, kültürel ve sosyal tüm alanlarda derinleştirmek arzusunda bulunduklarını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu çerçevede gerek ekonomik yatırımlarımıza ağırlık vermeyi gerek kalkınma yardımlarımızın coğrafi dağılımını tüm ülkeye yaymayı öngörüyoruz” dedi.

“KIRGIZİSTAN’A HER TÜRLÜ DESTEĞİMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ”

Baş başa görüşmelerinde FETÖ konusu başta olmak üzere ikili ilişkilerin geldiği noktayı mevkidaşı Ceenbekov ile samimi bir şekilde ele aldıklarını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “FETÖ Kırgızistan’da hâlâ mevcudiyetini sürdürüyor. Gelecekle ilgili, bizim 15 Temmuz’da yaşadığımız sıkıntıyı Kırgızistan yaşamasın istiyoruz. FETÖ konusunu gündemimizden çıkararak olumlu gündeme yoğunlaşmamız iki tarafın da yararına olacaktır. Bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da Kırgızistan’a ekonomi, eğitim, kültür ve kalkınma yardımları gibi konularda her türlü desteğimizi inşallah sürdüreceğiz. Önümüzdeki dönemde hep birlikte daha çok çalışmamızın gereğine inanıyorum.”

Türkiye-Kırgızistan YDSK 4. toplantısında; Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan da yer aldı.