Hatay Oğulpınar Hudut Karakolu ziyaretinde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Milletlerin imtihan dönemleri vardır. Türk milleti de işte böyle bir imtihan döneminden geçiyor. Bugüne kadar sergilediğimiz birlik, beraberlik ve dayanışma ile bu imtihanı başarıyla veriyoruz. Türk milleti son örnekleri Çanakkale’de, İstiklal Harbimizde görülen tarihî bir kenetlenme içindedir. Belli kesimler tarafından yapılan onca itibar suikastına, haydutluğa rağmen sanatçılarımız ve sporcularımızın buradaki varlığı dahi kenetlenmenin işaretlerinden biridir” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde bulunan Oğulpınar Hudut Karakolu’nu ziyaret ederek Zeytin Dalı Harekâtı’na katılan askerlerle bir araya geldi.

“MEHMETÇİKLER ZEYTİN DALI HAREKÂTI’NDA DESTAN YAZDI”

Zeytin Dalı Harekâtı’na destek vermek amacıyla Hatay’a gelen sanat ve spor dünyasından Türkiye’nin önde gelen pek çok isminin de yer aldığı buluşmada Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar da hazır bulundu. Buluşmada, komuta kademesi tarafından ilk defa Zeytin Dalı Harekâtında kullanılan Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yeni kamuflajını giyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir konuşma yaptı.

Mehmetçiklerin Zeytin Dalı Harekâtı’nda gerçekten bir destan yazdığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tüm dünyanın şaşkınlıkla ve hayranlıkla takip ettiği bir operasyonla iki ayı dahi bulmayan bir sürede Afrin şehir merkezinin ele geçirilmiş olması gerçekten tarihî bir başarıdır” diye konuştu.

Operasyona katılan tüm askerleri, jandarmaları, polisleri, güvenlik korucularını, istihbaratçıları ve Özgür Suriye Ordusu mensuplarını tebrik eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, operasyona destek veren AFAD’a, Kızılay’a, Sağlık Bakanlığı’na ve belediyelere teşekkür etti.

“ELDE ETTİĞİMİZ HER BAŞARI MİLLET OLARAK ÖZGÜVENİMİZİ PERÇİNLİYOR”

Milletle birlikte sanatçıların ve sporcuların da bu başarıdan gurur duyduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, buluşmada yer alan sanatçı ve sporculara hitaben, “Kahraman Mehmetçiklerimize moral ve destek vermek üzere burada bulunan sizler, bu ülkenin gerçek sanatçıları, gerçek sporcularısınız” dedi. Dünyanın hiçbir yerinde, ülkesinden ve milletin kopuk, hatta onların tüm değer ve başarılarına düşman sanatçılar ve sporcular görülmediğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülkemizde eskiden beri böyle bir kesim bulunuyor olsa da hamdolsun sayıları giderek azalıyor” diye ekledi.

Türkiye’nin; askerî zaferleriyle, sanat alanındaki özgün çalışmalarıyla, spordaki başarılarıyla, ekonomideki atılımlarıyla, diplomasideki dik duruşuyla, her alanda birden gelişip ilerlediğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugün burada şahit olduğumuz manzara işte bu değişimin en güzel ifadesidir, en çarpıcı fotoğrafıdır” dedi ve katılımcılara teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Elde ettiğimiz her başarı millet olarak özgüvenimizi perçinlerken, bize daha büyük başarılar için kuvvet veriyor, cesaret veriyor. Yıllarca bu ülkeyi ve bu milleti, hiçbir şey yapmadan sadece kendine olan güvenini baskılayarak demokrasiden ekonomiye her alanda yerinde saydırdılar. Dönem dönem kabuğunu kırıp atılım yapmak istediğinde de darbelerle, krizlerle, iç kavgalarla vaktini ve enerjisini boşa harcattılar. Milletimiz o hayranlık verici irfanıyla en karanlık günlerde dahi yerinin orası olmadığını aslında biliyordu. Bunun için de her fırsatta bizim şehit başvekilimiz Menderes gibi, rahmetli Özal gibi ‘milletin adamları’ dediğimiz isimlerle çıkış yollarını zorlamıştır.”

“TÜRKİYE 2002 YILINDAN BERİ HER YIL DAHA DA GÜÇLENDİ”

Geçtiğimiz 15 yılda milletin desteğiyle tesis ettikleri istikrar ve güven ortamı sayesinde Türkiye’nin tarihindeki en büyük demokratik açılımlarını, en büyük kalkınma hamlelerini gerçekleştirdiklerini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkenin yükselişi belli bir düzeyi geçtikten sonra sarsıntıların ve operasyonların, istikrar ve güven ortamını bozmaya yetmediğini belirtti.

Bir dönem birkaç milyar dolarlık spekülasyonlarla yerle yeksan edilen Türkiye’nin, son beş yıldır sayısız siyasi ve ekonomik saldırı ile terör örgütleri vasıtasıyla kurulan tuzakları savuşturmayı başardığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zeytin Dalı Harekâtı’ndaki başarının, bu bakımdan Türkiye’nin gücüne güç kattığını kaydetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin 2002 yılından beri her yıl daha da güçlendiğini; bu yükselişi ne 2007’deki vesayet krizinin, ne FETÖ ihanetlerinin, ne de Suriye ve Irak’taki senaryoları Türkiye’ye taşıma gayretlerinin durduramadığını söyledi.

“GEÇEN HER GÜNDE BİR ÖNCEKİNDEN DAHA GÜÇLÜ OLACAĞIZ”

Bugün Türkiye’nin, 2007’deki vesayet krizi öncesinden, 2013 emniyet-yargı darbe girişimi öncesinden, 2015’teki çukur eylemleri öncesinden, 15 Temmuz öncesinden, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekâtları öncesinden çok daha güçlü olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Allah’ın izniyle bundan sonra geçen her günde bir öncekinden daha güçlü hâle gelerek yolumuza devam edeceğiz” diye ekledi.

Zeytin Dalı Harekâtı’nda etkisiz hâle getirilen terörist sayısının, 3 bin 852’ye ulaştığını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasındı şunları söyledi: “Milletlerin imtihan dönemleri vardır. Türk milleti de işte böyle bir imtihan döneminden geçiyor. Bugüne kadar sergilediğimiz birlik, beraberlik ve dayanışma ile Allah’a şükür bu imtihanı başarıyla veriyoruz. Elbette önümüzde daha kat etmemiz gereken çok mesafe var. Ama ziyaret ettiğimiz şehirlerimizde, katıldığımız programlarda gördüğümüz manzara bize gelecek için ümit aşılıyor. Türk milleti son örnekleri Çanakkale’de, İstiklal Harbimizde görülen tarihî bir kenetlenme içindedir. Belli kesimler tarafından yapılan onca itibar suikastına, haydutluğa rağmen sanatçılarımız ve sporcularımızın buradaki varlığı dahi kenetlenmenin işaretlerinden biridir. Yöneticiler olarak bize düşen görev, bu fırsatı en güzel şekilde değerlendirerek ülkemizi hedeflerine ulaştırmaktır.”

“BÖYLE BİR DÖNEMDE HİÇBİR KESİM KENDİ MENFAATLERİNİ DÜŞÜNEREK HAREKET EDEMEZ”

Asker sahada ne kadar iyi mücadele ederse, sanatçılar alanlarında ne kadar güzel işler çıkartırsa, sporcular müsabakalarda ne kadar büyük başarılar elde ederse, bu çabanın sonuca ulaşmasının o kadar kolay olacağını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Çünkü ülkelerin ve milletlerin gücü işte tüm bunların toplamından oluşur. Sahadaki başarılarınızın gölgesinin düşmediği bir masada istediğiniz neticeyi elde etme şansınız zaten yoktur” şeklinde konuştu.

Gazi Mustafa Kemal’in İstiklal Savaşı’nda umutların tükendiği bir zamanda ‘Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır; o satıh tüm vatandır’ dediğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Evet, Türkiye’nin bugün verdiği mücadelede hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır. Böyle bir dönemde hiç kimse, hiçbir grup, hiçbir parti, hiçbir kesim sadece kendi menfaatlerini düşünerek hareket edemez” vurgusunda bulundu.

“BURADAKİ VARLIĞINIZLA SORUMLULUĞUNUZUN FARKINDA OLDUĞUNUZU GÖSTERDİNİZ”

Ülkenin ve milletin bekası için herkesin günlük çıkarlarının ötesinde düşünerek hareket etmesi, kendi işini en güzel şekilde yaparak mücadeleye katkıda bulunması gerektiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları ekledi: “Askersek en iyi askerliği yapacağız, sanatçıysak sanatın en iyisini icra edeceğiz, sporcuysak mücadelenin en iyisini ortaya koyacağız. Cumhurbaşkanı isem ülkemi en iyi şekilde yönetmenin gayreti içinde olacağım. Bu ülkemizdeki 81 milyon bireyin tamamı için tek tek geçerli bir anlayıştır. Başka türlü milletimize karşı sorumluluklarımızı yerine getirmiş olamayız.”

Sanatçı ve sporculara hitaben, “Sizler buradaki varlığınızla sorumluluğunuzun farkında olduğunuzu gösterdiniz. Sizler buradaki dik duruşunuzla bu milletin bağrından çıkan gerçek sanatçılar, gerçek sporcular olduğunuzu gösterdiniz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu güzel manzaranın dalga dalga tüm ülkeye yayılması temennisinde bulundu.

En üst komutanından erine kadar tüm Mehmetçiğe, Zeytin Dalı Harekâtı başta olmak üzere Türkiye’nin güvenliği, huzuru ve geleceği için kahramanca yaptıkları hizmetlerinden dolayı şükranlarını sunduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, sanatçıları ve sporcuları da, askerlerin yanında durdukları ve desteklerini gösterdikleri için tebrik etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasını şehitlere Allah’tan rahmet, gazilere sıhhat ve afiyet dileklerini ileterek tamamladı.