Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, vefat eden eski bakanlardan Hasan Celal Güzel için Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) düzenlenen resmî törene katıldı.

Törende; TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım, bakanlar, yüksek yargı kurumlarının başkanları, Meclis’teki siyasi partilerin grup başkanvekilleri, milletvekilleri, eski siyasetçiler, bürokratlar ve Meclis çalışanları da yer aldı.

Törende, merhum Güzel için saygı duruşunda bulunan ve yapılan duaya iştirak eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Güzel’in ailesi ve yakınları ile de görüşerek taziyelerini iletti.

“GÜZEL; BİLDİĞİNİ DOSDOĞRU SÖYLEYEN, VATANSEVER BİR İNSANDI”

TBMM’de düzenlenen törenin ardından basın mensuplarının sorularını cevaplayarak merhum Güzel ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, onun; bildiğini dosdoğru söylemeye gayret eden, vatansever, milliyetperver ve bu uğurda da her şeyini vermeye hazır bir insan olduğunu söyledi.

Güzel’in, Türkiye’deki değişim, dönüşüm döneminin en önemli isimlerinden 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal ile çıktığı yolda çok farklı yükler üstlendiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Görevini de başarıyla yerine getirdi. Gerek bakanlık dönemleri gerekse hizmet dönemi bunun bir ifadesiydi. Uzun yıllar dostluğumuz vardı. Biz onunla bir ağabey mesabesinde değerlendirmelerimizi yapardık, zaman zaman istişarelerimiz de olurdu. Rabbim mekânını cennet kılsın. Taksiratını hasenata tebdil etsin. Ailesinin ve milletimizin başı sağ olsun.”

Türkiye’nin, Hasan Celal Güzel’i, 28 Şubat dönemindeki dik duruşuyla tanıdığının hatırlatılması üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ne zaman bu ülkede mazlum, mağdur varsa Hasan Celal ağabeyimiz her zaman onların yanında yer aldı. Bu 28 Şubat’ta da öyle oldu, başörtüsü meselesinde de öyle oldu. Yani tüm özgürlükler meselesinde her zaman o özgürlük savaşçısı olarak ortaya çıktı. Bundan dolayı bu konudaki 28 Şubat değil, ondan sonraki 15 Temmuz’da da yine ortaya çıktı ve dik durdu” değerlendirmesinde bulundu.

“O, DİK VE CESUR DURUŞUYLA KONUMUNU BİR İLİM VE İRFAN SAHİBİ OLARAK KORUDU”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hasan Celal Güzel için Hacı Bayram Camiinde düzenlenen cenaze törenine katıldı. Öğle namazından sonra gerçekleşen törende Güzel’in ailesi ve yakınlarının yanı sıra TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım, Bakanlar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, milletvekilleri, siyasi parti genel başkanları, eski siyasetçiler ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de hazır bulundu.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın kıldırdığı cenaze namazında saf tutan Cumhurbaşkanı Erdoğan, törende kısa bir konuşma yaparak şunları kaydetti: “Değerli büyüğümüz, ağabeyimiz Hasan Celal Güzel Bey, bir devlet ve siyaset adamı olarak şüphesiz ki bu ülkede görevli olduğu dönemlerde millî, yerli ve vatansever bir vatan evladı olarak hizmetlerde bulundu. Tanıdığımdan bu yana özellikle İslam düşmanlarına, din düşmanlarına fırsat vermedi. Bunu 28 Şubat’ta da 15 Temmuz’da da gördük. Bunu özellikle başörtüsü meselelerinde de gördük. O, dik ve cesur duruşuyla her zaman ülkemizde konumunu bir ilim ve irfan sahibi olarak korudu. Bundan dolayı da gerçekten kendisine hep müteşekkir olduk. Rabbim inşallah taksiratını hasenata tebdil eyler ve mekânını cennet eyler.”

Konuşmasının ardından, törene katılanları Güzel’in ruhu için Fatiha okumaya davet eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, merhum Güzel’in aile üyeleri ve yakınları ile görüşerek başsağlığı dileğinde bulundu.