Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Kahramanmaraş İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, “Sahada Türkiye ile baş edemeyeceklerini görenlerin, dünya çapında yalana dayalı bir propaganda savaşı başlatmaları işe yaramayacaktır. Hakikatlerin karşısında bu yalanlar, tıpkı güneşi gören buz kütlesi gibi eriyip buharlaşmaya mahkûmdur” dedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Kahramanmaraş 6. Olağan İl Kongresi’ne katıldı. Kahramanmaraş Spor Kompleksinde gerçekleştirilen kongre öncesinde salon önünde toplanan vatandaşlara bir selamlama konuşması yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra kongrenin yapıldığı salona geçti ve partililere hitapta bulundu.

Kahramanmaraş’ın, 16 Nisan halk oylamasında, yüzde 74’lük “evet” oranıyla, tüm Türkiye’de yedinci sırada yer aldığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, desteklerinden dolayı Kahramanmaraşlılara teşekkür ederek, büyük ve güçlü Türkiye’yi inşa etme mücadelesinde şehrin bu desteğini unutmayacaklarını kaydetti.

“TÜRKİYE, İSTİKLALİNE VE İSTİKBALİNE EL UZATANLARA KARŞI TOPYEKÛN KIYAMA KALKMIŞTIR”

Bugün Türkiye’nin, tüm güney sınırları boyunca bir kahramanlık sergilediğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye, 81 vilayetiyle, 81 milyon vatandaşıyla 98 yıl önceki Maraş olup, istiklaline ve istikbaline el uzatanlara karşı topyekûn kıyama kalkmıştır” diye konuştu.

Türkiye’nin sınırları boyunca bir terör koridoru oluşturarak, ülkenin binlerce yıllık komşularından, kardeşlerinden, ayrılmaz bir parçası olan coğrafyalardan koparılmak istendiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu uğurda, adını sürekli değiştirmelerine, tüm cilalama çabalarına rağmen, çirkin yüzleri ortada olan terör örgütleriyle kol kola girmekten çekinmiyorlar. Teröristin yanında poz verdiklerinde Türkiye’yi korkutabileceklerini sanıyorlar” dedi.

Bu görüntünün, sadece onların, asırlardır dünyaya empoze ettikleri demokrasi, meşruiyet, hak ve özgürlük gibi kavramların içini boşalttığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bize terör örgütleri üzerinden yapılanlar, milletimizin sakalını kesmeye benzer. Hâlbuki biz harekete geçtiğimizde o teröristleri tümüyle imha ederek, inşası için var güçleriyle çalıştıkları yapının kollarını, kanatlarını kırarız, haberleri yok” diye ekledi.

“TERÖR ÖRGÜTLERİNİ VE ARKALARINDAKİ GÜÇLERİ ENİNDE SONUNDA ÇÖKERTECEĞİZ”

Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında bu sabah etkisiz hâle getirilen terörist sayısının 1931 olduğunu açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün Afrin’de terör örgütlerine karşı verilen operasyona katılan askerlerin Cuma namazını birlikte kıldığına işaret etti ve “Bunlar, bir milletin küllerinden yeniden dirilişidir. Şimdi yeniden diriliyor bu millet ve hesabını soruyor” ifadelerini kullandı.

Terör örgütlerini ve onların arkalarındaki güçleri eninde sonunda çökerteceklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, salondakilerin “Reis bizi Afrin’e götür” tezahüratlarına, “Gitme kararını verdiğimiz zaman biz sizi buralarda bırakmayız, merak etmeyin beraber gideriz. Şimdi eğitimli kadrolarımızı gönderiyoruz. Sefer görev emri olanlar bir defa öncelikle hazır olsunlar. Ama şu anda ihtiyaç yok, karar verildiği anda yola revan oluruz” diye cevap verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, terör örgütlerinin arkasında duranların çok yakında “keşke yapmasaydık” diyeceğini; ancak iş işten geçmiş olacağını dile getirdi ve “Sahada Türkiye ile baş edemeyeceklerini görenlerin, dünya çapında yalana, iftiraya, çarpıtmaya dayalı bir propaganda savaşı başlatmaları da o zaman işe yaramayacaktır. Hakikatlerin karşısında bu yalanlar, tıpkı güneşi gören buz kütlesi gibi eriyip buharlaşıp gidecektir” dedi.

“YENİ BİR İNKİŞAFIN VE DİRİLİŞİN ARİFESİNDE BULUNUYORUZ”

“Medeniyetimizin köklerini bulduğumuz Asrı Saadetten geleceğe kurulan köprünün tam üzerinde, yeni bir inkişafın, yeni bir dirilişin arifesinde bulunuyoruz” diye konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1071’den 2071’e uzanan ve bu coğrafyanın millet tarafından vatan hâline dönüştürülmesi mücadelesinde yeni ve önemli bir safhayı yürüttüklerini söyledi.

Cumhuriyetin 100’üncü yıldönümü olan 2023’te Türkiye’yi dünyanın en büyük ekonomileri arasına sokma hedefini gerçekleştirmek için azimli olduklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bütün bunlar başarıldığında Türkiye ile birlikte umudunu Türkiye’ye bağlamış olanların da önünde yepyeni bir dönem açılacağını sözlerine ekledi.

Bu milletin hiçbir zaman gücünün yettiği her yeri sömürüp, tüm zenginlikleri, tüm kaynakları kendisi için kullanan bir millet olmadığının, sadece kendi güvenliğini ve refahını düşünüp, başkalarının acıları, gözyaşları ve kanları üzerinden kendisine suni bir dünya kurmadığının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dünyayı kimlerin yıktığını, insanları kimin değersiz hâle getirdiğini, şöyle yakın çevrimize baktığımızda hep birlikte görüyoruz. Bu çarpık düzene ‘dur’ demek, millet ve devlet olarak boynumuzun borcudur” şeklinde konuştu.

“ARTIK DÜNYA ÇAPINDA SÖZ SAHİBİ OLMA KARARLILIĞINA SAHİP BİR TÜRKİYE VAR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: “Yıllarca bizi yalanlarıyla, vaatleriyle, dalavereleriyle, kifayetsiz ve bir o kadar muhteris yöneticilerimiz eliyle oyalayanların dönemi çoktan sona ermiştir. Bugün artık, yepyeni bir Türkiye var. Bugün artık, ekonomiden demokrasiye her alanda dünya çapında söz sahibi olma kararlılığına sahip bir Türkiye var. Bugün artık, tehditleri ve tehlikeleri sınırları içinde değil, sınırlarının ötesinde, kaynağı her neresiyse orada imha eden bir Türkiye var. Bugün artık, vatandaşlarını tüm hak ve özgürlüklere kavuşturmuş, insanlarının refah düzeyini sürekli yükselten bir Türkiye var. Bugün artık, maziden atiye kurduğu köprüyle, kim olduğunu bilen, bugün nerede durduğunun farkında, gelecekte nereye gitmek istediğinin şuurunda bir Türkiye vardır. Bize hâlâ dünkü Türkiye gözüyle bakan, bu şekilde muamele edenler yavaş yavaş gerçeklerin farkına varmaya başladılar. Türkiye’nin silkinişi ve yeni bir diriliş içine girmesi, bölgemizdeki ve dünyadaki pek çok toplumu da harekete geçirmiştir. Kerameti kendinden menkul olanların devri bitiyor.”

Pazartesi günü çıkacağı Afrika seyahatine değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afrika’nın asırlar boyunca, hem insani, hem doğal zenginlik bakımından nasıl sömürüldüğünün en acı örneklerinin, bu ülkelerde görüldüğünü belirtti. Sömürge dönemindeyken Senegal’deki Gore adasında insanlık dışı bir pazar kurulduğunu ve gemilerle köle olarak Amerika’ya götürüldüğünü hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünyanın başka biçim ve yöntemlerle yeniden sömürge dönemini yaşamasını engellemek için, her şeyden önce terör meselesinin çözülmesi gerektiğini vurguladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Niye bazı ülkeler terör örgütlerine bu derece destek veriyor sorusunun cevabını, işte bu sömürge zihniyetinde bulmak mümkündür. Sömürgecilere gönüllü köle yazılanlar kendileri bilirler. Ne Türkiye’nin, ne de kardeşlerimizin ve dostlarımızın böyle bir niyeti yoktur” değerlendirmesinde bulundu.

KAHRAMANMARAŞ’TA GERÇEKLEŞTİRİLEN YATIRIMLAR

Konuşmasında Kahramanmaraş’a yapılan yatırım ve hizmetlere de değinerek, geçen 15 yılda toplam 26 milyar liralık kamu yatırımı yapıldığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, eğitimde, 5 bin 517 yeni derslik yaptıklarını ve yükseköğretim yurtlarına 3 bine yakın yatak kapasitesi ilave ettiklerini, sağlıkta içinde 400 yataklı Necip Fazıl Şehir Hastanesinin de olduğu toplam 77 yeni sağlık tesisini hizmete sunduklarını aktardı.

25 yeni sağlık tesisiyle ilgili çalışmaların da sürdüğünü sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ulaşımda 73 kilometre bölünmüş yola sahip olan şehre 246 kilometre daha eklediklerini, şehirdeki tüm demiryollarını yenilediklerini, Kahramanmaraş’tan da geçecek olan Mersin-Adana-Osmaniye-Gaziantep hızlı tren hattının inşasının devam ettiğini, yıllık yolcu sayısı 2005’te 6 bin olan havalimanının bugün 300 bini geçtiğini ve yeni havalimanı terminal binasının yılsonuna kadar hizmete gireceğini dile getirdi.

Diğer alanlarda yapılan yatırımlardan da örnekler vererek, 2019’da yeni yönetim sistemiyle birlikte, Türkiye’nin her alanda gerçekleştireceği ilerlemeden Kahramanmaraş’ın da payına düşeni alacağını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dün, hürriyetin kahramanı olan Maraş’ın, önümüzdeki dönemde üretimin, ticaretin, sanayinin, tarımın, eğitimin, kültürün de kahramanı olmayı sürdüreceğine inanıyorum” diye konuştu.

Şu anda dünyanın gündeminde, Londra’dan başlayıp Pekin’e kadar uzanacak olan Yeni İpek Yolu Projesi’nin olduğuna dikkat çeken ve bu projenin güzergâhı üzerinde Kahramanmaraş’ın da yer aldığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, fırsatının kazasının olmayacağını vurgulayarak, “Madem, Kahramanmaraş böylesine büyük bir imkânı yakaladı, öyleyse, devlet kurumları bir yandan, sizler diğer yandan el ele verip, mümkün olan en iyi neticeye ulaşmanın gayreti içine girmelisiniz” tavsiyesinde bulundu.

Konuşmasının sonunda ‘tek millet, tek bayrak, tek vatan ve tek devlet’ vurgusunda bulunarak, Türkiye’nin kalkınmasının bu dört unsurda yattığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini, kongre ile birlikte görevlerini devredenlere teşekkür ederek ve yeni görev alacaklara başarılar dileyerek tamamladı.