Dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST, Türkiye dışında ilk kez uluslararası olarak Azerbaycan’da gerçekleştiriliyor. 26-29 Mayıs’ta Bakü Crystal Hall ve Denizkenarı Milli Park’ta düzenlenen TEKNOFEST Azerbaycan, teknoloji tutkunlarını ağırlıyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, konuşmasında gençlere seslenerek, “Azerbaycan TEKNOFEST gardaşlarımızın teknoloji serüveninde bir mihenk taşı olacak.” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Azerbaycan Dijital Gelişim ve Ulaştırma Bakanlığı ile Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı yürütücülüğünde, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de gerçekleştirilen “TEKNOFEST Azerbaycan” kapılarını açtı.

Festivalin açılışı, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Azerbaycan Dijital Kalkınma ve Ulaştırma Bakanı Reşat Nebiyev, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir ile TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar’ın katılımlarıyla gerçekleştirildi.

İLK DURAĞIMIZ CAN AZERBAYCAN

Etkinliğin açılışında konuşan Varank, Azerbaycan’da olmaktan büyük bir bahtiyarlık duyduğunu belirterek, “TEKNOFEST ateşini önce İstanbul’da yaktık, sonra Anadolu’ya taşıdık. Geçtiğimiz yıl Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ‘TEKNOFEST’i uluslararası bir marka haline getireceğiz’ diyerek işaret fişeğini yaktığında, ilk durağımız elbette can Azerbaycan olacaktı. Gururla ifade etmek isterim ki o gün Sayın Cumhurbaşkanımızın yaktığı işaret fişeği, bugün burada şölene dönüşmüş durumda. Her sene TEKNOFEST alanına girdiğimde yaşadığım o heyecanı, coşkuyu, mutluluğu bugün bir başka yaşıyorum. Bugün sadece Türkiye adına değil kardeş Azerbaycan adına seviniyorum, Türk dünyası için, İslam dünyası için seviniyorum.” ifadelerini kullandı.

Kardeş iki ülkenin el ele, omuz omuza teknoloji meşalesini yaktığına işaret eden Varank, bu ateşin coşkusunun Türk dünyasını saracağını vurguladı.

GENÇLERE SESLENDİ

Konuşmasında gençlere seslenen Varank, “Bugün bu ana eşlik eden gençler yarın dünyaya yön verecek mühendisler, bilim insanları, araştırmacılar olacak. Sizin yerinizde olabilseydim, burada yatar, burada kalkardım. Her bir uçağı, her bir aracı, her bir teknolojiyi tek tek inceler, notlar alırdım. Evet gerekirse eve gitmez, burada yatardım. İşte bu alanda bulunmak böylesine büyük bir şans. Bu vesileyle Teknofest Azerbaycan’ı mümkün kılan Hörmetli Cumhurbaşkanımız Sayın İlham Aliyev’e, Azerbaycan Hükümeti’ne, Dijital Gelişim ve Ulaştırma Bakanlığına, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı ve tüm mesai arkadaşlarıma teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

MİLLİ TEKNOLOJİ HAMLESİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önderliğinde Türkiye için bir hedef belirlediklerine dikkati çeken Varank, “Dedik ki bizim bağımsızlık hikayemizin adı: Milli Teknoloji Hamlesi’dir. Bakınız, çok değil bundan 10-15 yıl önce bazı ülkeler bize paramızla dahi savunma sanayi ürünleri, İHA’lar, SİHA’lar satmıyordu. Gizli, açık her türlü ambargoyu uyguluyorlardı. Yeri geldi, o sattıkları ürünlerin tamirini, bakımını bile yapmadılar. Türkiye, terörle, teröriste mücadele ederken bizi o teknolojilerden, ürünlerden mahrum bıraktılar. Ama Milli Teknoloji Hamlesi’yle biz bu işi tersine çevirdik. O gün İHA satmadıkları Türk milleti, bugün devrinin en mükemmel teknolojilerini üretir hale geldi. Bugün o ülkeler, bu meydanda gördüğünüz Türk yapımı mühendislik harikalarını alabilmek için sırada bekliyorlar.” değerlendirmesinde bulundu.

MİHENK TAŞI OLACAK

Varank, gençlere imkan verildiğinde ve yol gösterildiğinde başaramayacakları bir şey olmadığının altını çizerek, “İşte bu sebepten TEKNOFEST, insana yapılan en güzel yatırımdır. Türkiye’de 2018 yılından beri düzenlediğimiz festivalde her yıl yüz binlerce evladımız bu coşkuyu yaşıyor. Festivalimiz her yıl kendi rekorunu kırarak yoluna devam ediyor. İnşallah Azerbaycan TEKNOFEST de gardaşlarımızın teknoloji serüveninde bir mihenk taşı olacak. Azerbaycan TEKNOFEST’in daha ilk senesinde yarışmalara 1000’in üzerinde takım ve 6 bine yakın yarışmacı başvurdu.” dedi.

BİR KEZ DAHA HAYKIRIYORUZ

Siyasi anlamda tam bağımsız olabilmenin yolunun teknolojik bağımsızlıktan geçtiğini belirten Varank, “Bakü’de sadece bir festival yapmıyoruz. Biz bugün buradan tüm dünyaya, bağımsızlığımızı, tek millet iki devlet şiarını bir kez daha haykırıyoruz. Yerli ve milli teknolojilerin tohumlarının atıldığı, gençlerimizin ufkunu açan TEKNOFEST ile muzaffer iki devleti yarınlara en güçlü şekilde taşıyoruz.” şeklinde konuştu.

HERKES KAZANACAK

Azerbaycan Dijital Gelişim ve Ulaştırma Bakanı Reşat Nebiyev, TEKNOFEST Azerbaycan’da yer alan gençlerin Karabağ zaferini teknoloji ve inovasyonlarla sürdüreceklerinden emin olduğunu söyleyerek, “Burada herkes kazanacak. Tüm katılımcıların galip olduğunu düşünüyoruz.” dedi.

4 GÜN BOYUNCA BAYRAM YAŞANACAK

TEKNOFEST kapsamındaki diğer etkinlikler konusunda da bilgi veren Nebiyev, “Şehrimizin sakinleri ve misafirlerimiz, 4 gün boyunca bayram yaşayacak. TEKNOFEST, bilimin, teknolojinin ve kardeşliğin zaferdir. Yaşasın Azerbaycan-Türkiye kardeşliği.” ifadelerini kullandı.

GENÇLERİMİZİN HAYALLERİNİN SINIRI OLMASIN

TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, “TEKNOFEST’i dünyaya açarken geleceğimiz ilk yer tabii ki kardeşimizin evi olan Bakü olacaktı. TEKNOFEST’i çocuklarımızın ve gençlerimizin hayallerinin sınırı olmasın, önlerine engel çıkarılmasın diye yapıyoruz. 2018’de 18 yarışmayla başladığımız TEKNOFEST, bugün 40 yarışmaya ulaştı. İnanıyoruz ki 10 yarışma ve Take Off Girişim Zirvesi ile başlayan TEKNOFEST, Azerbaycan’da genç kardeşlerimin ilgisiyle giderek büyüyecek. Bu vesileyle Türk uşakları, azimleri sayesinde neler başarabileceğini tüm dünyaya gösterecek.” diye konuştu.

STANTLARI ZİYARET ETTİ

Açılış konuşmalarının ardından stantları ziyaret eden Varank, Türkiye’de teknoparkların benzerini Azerbaycan’da kurmak istediklerini söyledi. Varank, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin güçlenmesine katkı sağlayacak anlaşmalar imzalayacaklarını da aktardı.

ATAK HELİKOPTERLERİ BAKÜ SEMALARINDA

Festival kapsamında, Türk Hava Kuvvetlerinin akrobasi timi Türk Yıldızları ile Atak helikopterleri Bakü semalarında gösteri uçuşu gerçekleştirdi. Vatandaşlar ve öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği TEKNOFEST Azerbaycan’da yerel müzik gösterisi de düzenlendi.

250 FİNALİST

TEKNOFEST Azerbaycan kapsamında düzenlenen yarışmalara toplam 1000 takım olmak üzere 5 bin yarışmacı başvurdu. Başvuruda bulunan 1000 takımdan 250’den fazlası finale kaldı.

32 ÜLKEDEN KATILIM

TEKNOFEST Azerbaycan kapsamında Bakü Crystal Hall’de düzenlenecek girişim zirvesi Take Off Bakü’ye ise Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, İrlanda, Pakistan, Mısır, Arjantin, Türkiye, Azerbaycan ve Avrupa ülkeleri başta olmak üzere 32 ülkeden katılım oldu.

ÖDÜLLER, ERDOĞAN VE ALİYEV’DEN

TEKNOFEST Azerbaycan, 28 Mayıs Cumartesi iki devletin Cumhurbaşkanlarını ağırlayacak. Yarışmalarda birinci olan takımlar, ödüllerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in elinden alacak.