Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Cibuti Ombudsmanı Dr. Kassim Issack Ousman ve Cibuti Ankara Büyükelçisi Aden Houssein Abdillahi’yi kabul etti.

Ziyaret kapsamında Türkiye Cumhuriyeti Ombudsmanlık Kurumu ile Cibuti Cumhuriyeti Arabuluculuk Kurumu arasında, ikili işbirliğine yönelik mutabakat zaptı imzalandı. Malkoç, konuşmasında, Cibuti ve Türkiye arasındaki ilişkilerin, 2 dost ülke ve halk arasındaki kardeşlik ilişkisi olduğunu söyledi.

Malkoç, Cibuti ve Türkiye’nin, İslam medeniyetinin ortak coğrafyasında yer aldığını belirterek, imzalanan mutabakat metniyle hem ilişkilerin daha da sağlamlaşacağını hem de ombudsmanlıklar arasındaki dayanışmayı kuvvetlendireceğini ifade etti.

Kamu Denetçiliği Kurumu olarak Türkiye’nin koronavirüs ile mücadelesini raporlaştırdıklarını belirten Malkoç, şunları kaydetti:

“Kamu Denetçiliği Kurumu 2019’da, 12 ayda toplam 20 bin başvuru almışken, 2020 yılında bu başvuru sayımız 92 bini bulmuştur. Daha 7’nci aydayız. Bu şu demek oluyor; Yıl sonunda 100 bini geçeceğiz. Kısa zamanda bunların 65 bini karara bağlanmıştır.

Cibuti Ombudsmanı Dr. Kassim Issack Ousman ise Kovid-19 salgını nedeniyle mutabakatın imzalanmasının bir kez ertelendiğini belirtti.Bu iş birliğinin özellikle Kovid-19 salgınıyla ilgili olduğunu bildiren Ousman, Kovid-19’un Cibuti’yi de ciddi anlamda etkilediğini kaydetti.

Ousman, bu süreçte ekonomik ve sosyal krizlerin ortaya çıktığına dikkati çekerek, mutabakatın iki kurumun da hayrına olacağını söyledi.

Konuşmaların ardından mutabakat zaptı imzalandı.

Törene, Cibuti’nin Ankara Büyükelçisi Aden Houssein Abdillahi de katıldı.