[14:24, 20.06.2020] : MÖ 1700’lü yıllarda Hititler den tutunda, sonrasında Mısır yönetimine geçen Medler, Asurlular ve Persler inde ana vatanı . MÖ 6. yüzyılda ise kent sırası ile Makedonya, Selevkos ve Komagene uygarlıklarının da değişik medeniyetlere ev sahipliği yapmış ,1516 yılında Osmanlıların eline geçmesiyle ilk dönemlerde Arap ve Halep Eyaleti’ne bağlı bir konumda iken, 1531 yılında Dulkadir Eyaleti’nin teşekkül etmesi sonucu, bu eyaletin sınırları arasında yer alarak 1818 senesine kadar bu konumunu muhafaza etmiş,bu tarihten itibaren yeniden Halep eyaletine sancak olarak bağlanan, Osmanlı kent kültüründe önemli bir yer almış. 1920 de Fransızlara karşı verilen üstün mücadele si Gazi unvanını kazanan , Cumhuriyet dönemi ile birlikte günümüze kadar ulaşım olanakları ve liman kentlerine yakınlığı sebebiyle ekonomik açıdan ülkemizin Sanayi,kültür hazinesi Baklavanın leziz Vatanı GAZİANTEP

İyi ki varsın yazı dizimde,değerli büyüğüm ,çok sevdiğim,saygı duyduğum Türkiye ve Dünya ekonomisinde ilk sıralarda kendisinden söz ettirmeyi başaran , Sanayiden ,tekstile,turizmden endüstri ye her alanda geçmişi kadar günümüzde de adından sıkça bahsedilen ,Gaziantep in öz ve öz evladı Abdülkadir KONUKOĞLU ndan başkası değil . Abdulkadir Konukoğlu, evli ve üç çocuk babasıdır.

Abdülkadir KONUKOĞLU 1948 yılında medeniyetler şehri Gaziantep’te dünyaya geldi. Cumhuriyetin ilanı ile birlikte Güneydoğu Anadolu başta olmak üzere Anadolu dada Sanayileşmenin öncülerinden Sani Konukoğlu’nun ilk çocuğudur. Küçük yaşlardan itibaren iş hayatına duyduğu ilgi ve öz güveni, işletmelerinin her kademesinde görev yaparak iş tecrübesini kısa zamanda geliştirmesi ile atalarından gelen Tüccar olma ruhunu daha da pekiştirmiştir.

1968 yılında askerlik nedeni ile iki yıl ara verdiği iş hayatını, 1970 yılında şirketin işletme müdürlüğü, 1972 – 1974 yılları arasında genel müdür yardımcılığını yaparak sürdürdü. Çalışma azmi ve heyecanıyla yöneticilik niteliğini de geliştirerek, 1974 yılında genel müdürlük görevi ile yönetim kademesinde yerini aldı.

Babası Sani Konukoğlu’nun vefatı sonrasında 1994 yılında Sanko Grubu şirketlerinin başına geçen ve babasının “İşin hilesi dürüstlüktür” sözünü iş hayatının temel felsefesini yapan Abdulkadir Konukoğlu, ileriyi gören, yenilikçi ve paylaşımcı yönetim anlayışıyla Sanko’yu Türkiye’de sanayileşmenin sembolü haline getirdi. Sanko Grubu, Abdulkadir Konukoğlu yönetiminde yaptığı atılımlarla 1996 yılında Sanko Holding adı altında yapılandı.

Konukoğlu, Türkiye ve dünya ekonomisindeki gelişmeleri doğru analiz ederek, stratejik öngörüleri ile Sanko Holding’i tekstil sektörünün dışında geleceği olan sektörlere yönlendirdi. Abdulkadir Konukoğlu yönetimdeki Sanko; tekstil, enerji, inşaat, ambalaj, iş makinaları, AVM, bilişim, finans, gıda, eğitim, sağlık, gayrimenkul değerlendirme ve madencilik sektörlerinde faaliyet gösteren, Türkiye’nin dört yanında bulunan işletmelerinde yaklaşık 15.000 kişiyi istihdam eden, birçok ülke ile iş ilişkileri bulunan dev bir kuruluş halinde geldi. SANKO Holding, 11 sektörde yaklaşık 14.000 çalışanıyla, daha çok yatırım, daha çok üretim ve daha çok istihdam sağlamayı hedeflemekte olan bir Şirket olma özelliği ile Türkiye ekonomisinin hem İhracat hem de ithalat rakamları ile mihenk taşlarından birisi olma özelliği ne sahip tek Firmasıdır.

Yatırımlarında toplum ve insan odaklı kararlar veren ve büyük bağlılık duyduğu Türkiye’nin çıkarlarını her türlü ticari beklentinin önüne koyan Abdulkadir Konukoğlu, sosyal sorumluluk misyonunu hiçbir zaman ihmal etmedi. İş hayatında her zaman girişimci ve katılımcı anlayış sergileyerek, pek çok mesleki oda ve dernekte önemli görevler üstlendi.

Değişik dönemlerde¸ Gaziantepspor Kulübü Başkanlığı, Güneydoğu Anadolu Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Başkanlığı, TOBB Tekstil Danışma Kurulu Başkanlığı, Gaziantep Tekstil Sanayi İşverenleri Derneği Başkanlığı, Gaziantep Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı ve TOBB Serbest Bölgeler Kurulu Kurucu Başkanlığı yapan Abdulkadir Konukoğlu; halen, Gaziantep Sanayi Odası Meclis Başkanlığı,TOBB Yüksek Koordinasyon Kurulu Üyeliği, TOBB Sanayi Konseyi Üyeliği, TOBB Tekstil Sanayi Meclisi Başkanlığı ve Pamuklu Tekstil Sanayicileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini yürütmektedir.

Çeşitli üniversite, meslek odası ve derneklerde düzenlen panel ve konferanslardaki konuşmalarıyla yarım asırlık iş hayatındaki birikimini toplumla paylaşan Abdulkadir Konukoğlu, Türkiye’nin ekonomik sorunlarına yönelik çözüm önerileri ve analizleriyle de iş dünyasında önemli bir referans kaynağı haline geldi. Topluma bu katkıları nedeniyle iki kez milli prodüktivite merkezince olmak üzere, ülkemizin önde gelen saygın yayın kuruluşları, sivil toplum örgütleri ve üniversiteler taraflından; “Yılın En İyi İşadamı”, “Yılın En İyi İşletmecisi”, “Yılın Girişimcisi”, “Yılın Altın Adamı”, “Yılın En Başarılı İşadamı”, “Stratejik Vizyon Sahibi İşadamı”, “Yılın Sanayicisi” ve “Anadolu’nun En Etkili İş İnsanı” ödüllerine layık görüldü. Cumhuriyetin 100. yılı dolayısıyla 2023 yılında 100 kişilik onur listesi oluşturmayı öngören Forum İstanbul tarafından da “Eğitime Hayat Verenler Onur Listesi”ne alındı. Halkın refahı, eğitimi, mutluğu ve sosyal gelişlimi için yararlı hizmetlerde bulunduğundan dolayı; Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’nca “Üstün Hizmet Ödülü”, Gaziantep Üniversitesi’nce “Fahri Doktora Unvanı” ve “Toplumsal Duyarlılık Ödülü” Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce de “Vakıf İnsan” ödülü verilen Konukoğlu ..Ülkemizin saygın insanlarından bir tanesi olup ,

Bütün bu yatırım, istihdam, çalışma azmi, kararlılık gibi vasıfları üzerinde toplayan HOLDİNG in ,Yönetim kurulu başkanlığını yapan ,memleket sevdalısı liderlik vasfını üzerinde taşıyan hem memleketi Gaziantep başta olmak üzere Ülkemizin daha bir çok yerleşim merkezlerinde hem de yurt dışı faaliyetlerinde ülkemizi en iyi şekilde temsil kabiliyetine haiz olan Abdülkadir KONUKOĞLU için kendisinin de Arkansas Enso Environmental Services ; ilk iş deneyiminde söylediği gibi; “Bende bu azim varken sizin yerinizde olsam beni işe alırsınız “ dediği ve işe başlayıp daha sonra da, Ülkesi için bütün bu yatırımları gerçekleştirdiği için ;
Ata mirası sözü olan “İşin hilesi dürüstlüktür” ve “Enerji ve istihdamınızın kaynağı hep insan olsun” diyen iş adamımız ;

Abdülkadir KONUKOĞLU ‘ na
İyi ki varsın diyorum.

Levent KANDEMİR
Saygılarımla