Emine Erdoğan, Afrika ülkeleri büyükelçilerinin eşleriyle iftar programında yaptığı konuşmada, “Bizim nazarımızda Afrika ve Türkiye birbirine el uzatan ve kendisi için istediğini karşısındaki için de isteyen iki dosttur. Biz dostumuzu ihya etmek, ihtiyaç duyduğu alanları imar etmek motivasyonuyla hareket ediyoruz. Bugüne kadar Afrika’da yaptıklarımız ülkemizin insan odaklı dış politikasının eseridir” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan,  25 Mayıs Afrika Günü dolayısıyla Afrika ülkeleri büyükelçilerinin eşleriyle Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde düzenlenen iftar programında bir araya geldi.

“AFRİKA, TÜRKİYE İÇİN AYRI BİR ÖNEM TAŞIYOR”

Programda konuşan Emine Erdoğan, 25 Mayıs’ın kendisi için her yıl bir başka anlam taşıdığını belirterek, “Afrika’yı türlü yönleriyle terennüm ederiz. Afrika Günü, bizler için iki ülke arasındaki dostluk duygularını pekiştiren projelerin gerçekleştirilmesinde anlamlı bir araç hâline geldi” dedi.

Emine Erdoğan, 2017’de yine bir Afrika Günü’nde, Afrika Büyükelçi Eşleri Derneği’nin katkısıyla bir gastronomi kermesi düzenlendiğini, bu etkinlikte, Afrika’nın yemek kültürünü tanıtan bir eserin hazırlanmasının çok iyi olacağına dair bir tavsiyede bulunduğunu hatırlatarak bugün bu projenin hayat bulmasından dolayı duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Kitaptaki tariflerin Ankara’daki Afrika büyükelçilerinin eşleri tarafından seçildiğine ve onlar tarafından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi mutfağında pişirilerek fotoğraflandığına dikkati çeken Emine Erdoğan, “Bu akşamki iftar soframız da bu tariflerle hazırlandı. Umuyorum kitaptaki tarifleri, evlerinizde sizler de dener ve bir lezzet kültürü yolculuğuna çıkarsınız” diye konuştu.

“SÖMÜRGECİLİK, AFRİKA’NIN YÜZYILLARDIR BELİNİ DOĞRULTMASINA İZİN VERMİYOR”

Emine Erdoğan, Afrika’nın Türkiye için ayrı bir önem taşıdığının altını çizerek Türkiye olarak 2005’te Afrika açılımını başlattıklarını anımsattı.

Sömürgeciliğin, Afrika’nın yüzyıllardır belini doğrultmasına izin vermediğini vurgulayan Emine Erdoğan, 2011’de Somali’ye gerçekleştirdikleri ziyarette yaşadıklarını anlatarak Somali’nin insanlığın ve umudun tükendiği bir yer değil, bilakis tüm kıtanın kaderinin değişebileceğini ispat edecek bir ümit merkezi olmasını dilediklerini söyledi.

Bu nedenle gerek kamu kurum ve kuruluşları, gerekse sivil toplum örgütü ve özel sektörle Afrika’nın her alanda kalkındırılması için güçlerin birleştirildiğini aktaran Emine Erdoğan, “Bizim nazarımızda Afrika ve Türkiye, birbirine el uzatan ve kendisi için istediğini karşısındaki için de isteyen iki dosttur. Biz dostumuzu ihya etmek, ihtiyaç duyduğu alanları imar etmek motivasyonuyla hareket ediyoruz. Bugüne kadar Afrika’da yaptıklarımız, ülkemizin insan odaklı dış politikasının eseridir. Türkiye olarak biz, başkalarının bahçelerinden gül koparmak değil, solan güllere can suyu vermek istiyoruz. Köklü geleneğimizden aldığımız bu bilinci, gelecek nesillerimize de aktaracağız inşallah. Çünkü tarih, yıkanları değil inşa edenleri yâd eder” ifadelerini kullandı.

“EĞİTİM BİR TOPLUMU KALKINDIRMADA EN ETKİLİ MİRASTIR”

Emine Erdoğan, Afrika’nın kalkınmasına her türlü desteğin verilmeye devam edeceğini de dile getirerek eğitimin de bu desteğin en önemli ayaklarından biri olduğuna dikkati çekti.

Türkiye’de Afrika’dan ve dünyanın başka ülkelerinden binlerce uluslararası öğrencinin ağırlandığını vurgulayan Emine Erdoğan, şöyle devam etti: “Bugüne kadar 10 bine yakın Afrikalı öğrenci Türkiye Burslarından istifade etti. Bu konuda son 10 yılda uluslararası öğrenci sayımızda yüzde 75’lik bir artış kaydettik. 25 bini burslu olmak üzere 148 bin uluslararası öğrenciyle ülkemiz, öğrenciler için önemli bir cazibe merkezi hâline geldi. 2023 yılında 200 bin yabancı öğrenciyi ağırlamayı hedefliyoruz. Umarım bu öğrenciler arasında, Afrikalı öğrencilerin bursluluk oranını artırabiliriz. İnanıyorum ki bugün ülkemizde eğitim alan öğrenciler, ülkelerine döndüklerinde kendi vatanlarını ekonomi, sanayi, eğitim gibi birçok alanda kalkındıracak kapasiteye sahip olacak. Meyvelerini geç toplasak da eğitim bir toplumu kalkındırmada en etkili mirastır.”

“AFRİKALI KARDEŞLERİMİZE HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Kadınların kalkındırılmasının da eğitim haklarını adil bir şekilde kullanmaları ve ekonomik güç elde etmeleriyle mümkün olacağını belirten Emine Erdoğan, Nelson Mandela’nın “Kadınlar yoksulluğa mahkûm olduğu ve küçük görüldüğü sürece insan hakları özüne kavuşamayacaktır” sözünü hatırlattı.

Emine Erdoğan, “Afrika’nın bir kıta olarak hak ettiği konuma kavuşması ve 21. yüzyılın yükselen değeri olması noktasında kadınlar başta olmak üzere Afrikalı kardeşlerimize her türlü desteği vermeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Programda Afrika’ya özgü kıyafet giyen Emine Erdoğan, Afrikalı konuklarıyla hatıra fotoğrafı çektirdi.

İftar sonrasında, “Afrika Kültür Evi” projesinin bir ürünü olarak Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Afrika Yemek Kültürü Kitabı’nın tanıtımı yapıldı.

İftar programına; Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun eşi Hülya Çavuşoğlu, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Lütfiye Selva Çam, TİKA Başkan Vekili Serkan Kayalar, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Tekin ve Türkiye’de eğitim gören Afrikalı öğrenciler de katıldı.

Enerji petrol Medya Ceo -Mehmet Ali Setencioğlu -Afrika ,Türkiye 

TÜRKİYE,ADANA, ADIYAMAN, AFYON, AĞRI, AMASYA, ANKARA, ANTALYA, ARTVİN, AYDIN, BALIKESİR, BİLECİK, BİNGÖL, BİTLİS, BOLU, BURDUR, BURSA, ÇANAKKALE, ÇANKIRI, ÇORUM, DENİZLİ, DİYARBAKIR, EDİRNE, ELAZIĞ, ERZİNCAN, ERZURUM, ESKİŞEHİR, GAZİANTEP, GİRESUN, GÜMÜŞHANE, HAKKARİ, HATAY, ISPARTA, MERSİN, İSTANBUL, İZMİR, KARS, KASTAMONU, KAYSERİ, KIRKLARELİ, KIRŞEHİR, KOCAELİ, KONYA, KÜTAHYA, MALATYA, MANİSA, KAHRAMANMARAŞ, MARDİN, MUĞLA, MUŞ, NEVŞEHİR, NİĞDE, ORDU, RİZE, SAKARYA, SAMSUN, SİİRT, SİNOP, SİVAS, TEKİRDAĞ, TOKAT, TRABZON, TUNCELİ, ŞANLIURFA, UŞAK, VAN, YOZGAT, ZONGULDAK, AKSARAY, BAYBURT, KARAMAN, KIRIKKALE, BATMAN, ŞIRNAK, BARTIN, ARDAHAN, IĞDIR, YALOVA, KARABÜK, KİLİS, OSMANİYE, DÜZCE,