Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan 31 Mart Mahallî İdareler Seçimleri için oylarını Üsküdar Kısıklı’daki Saffet Çebi Ortaokulu’nda kullandı.

Oyunu kullanmak Saffet Çebi Ortaokulu’na, eşi Emine Erdoğan ile gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, AK Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak ve diğer yetkililer tarafından karşılandı.

Daha sonra eşi Emine Erdoğan ile birlikte oyunu kullanmak üzere “3300” numaralı sandığın bulunduğu sınıfa geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sandık görevlileriyle tek tek tokalaştıktan sonra oyunu kullandı.

Oy verme işleminin ardından basın mensuplarına açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye genelinde kayıtlarda 56 milyon seçmenin bulunduğu bir seçim yaşandığına işaret etti.

“MALATYA’DAKİ OLAY ÜZÜCÜ”

Malatya Pütürge’de sandık başında yaşanan olayın ve iki vatandaşın ölümünün kendilerini üzdüğünü, böyle bir durumunun olmaması gerektiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, olayla ilgili Adalet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı tarafından bütün araştırma ve soruşturmaların yapıldığını aktardı.

Olayda vefat eden iki vatandaş için Allah’tan rahmet, ailelerine sabırlar dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu durumun partiler arası bir sorgulamaya ve yargılamaya götürülmesini doğru bulmadığını söyledi ve “Bu tür durumlarda özellikle dudaklarımızın arasından çıkacak sözler çok büyük önem taşıyor” dedi.

Söz konusu olayın dışında seçimlerin bittiği ana kadar herhangi bir olumsuz durumun yaşanmaması temennisinde bulunan ve aldığı bilgiler doğrultusunda seçim işlemlerinin iyi gittiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: “Başta tabii 30 büyük şehrimiz olmak üzere seçimlerden başarılı bir şekilde çıkıp bu demokrasinin adeta temel taşı olan yerel seçimlerin inanıyorum ki merkezi sisteme de 1 Nisan’dan itibaren çok daha büyük güç katacaktır. Ben tekrar tüm milletimize, tüm seçmenlerimize hayırlı olsun diyorum ve temennim odur ki yüksek bir katılımla akşam sandıkları kapamış olalım.”

Seçim sonuçlarını nerede takip edeceği yönündeki soruya cevaben, belli bir yere kadar İstanbul’da takip ederek bir basın toplantısı yapacağını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra Ankara’ya hareket edeceğini sözlerine ekledi.

Evinin bulunduğu mahallede iki muhtar adayının olduğu hatırlatılarak, adayların kendisinden oy isteyip istemediği, muhtar seçimi için oy kullanıp kullanmadığı sorulan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şahsıma gelip istemediler, değerlendirmemizi yaptık, muhtarlarla ilgili oyumuzu da kullandık” cevabını verdi.

Açıklamasının ardından dışarıya çıkan Cumhurbaşkanı Erdoğan, okul bahçesinde kendisini bekleyen ve sevgi gösterisinde bulunan vatandaşlar ile bir süre sohbet etti ve hatıra fotoğrafı çektirdi.