Cumhurbaşkanı Erdoğan; Arjantin, Paraguay ve Venezuela ziyaretlerinin ardından yaptığı basın açıklamasında, “Yaptığımız görüşmelerin Paraguay ve Venezuela ile ilişkilerimize olumlu etkilerini önümüzdeki dönemde daha net bir şekilde göreceğimize inanıyorum. Açılım politikamızda önemli bir yer tutan Latin Amerika ve Karayipler bölgesindeki ülkelerle ikili ve çok taraflı ilişkilerimizi önümüzdeki dönemde de geliştirmeye devam edeceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; Arjantin, Paraguay ve Venezuela’yı kapsayan Latin Amerika ziyaretini tamamlayarak yurda döndü. Ankara Esenboğa Havalimanı’na inişte basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ziyaretiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu ve basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı.

“YASA DIŞI GÖÇ KONUSUNDA GÖRÜŞ ALIŞVERİŞİNDE BULUNDUK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan Arjantin’de düzenlenen G20 Liderler Zirvesi’nde “Adil ve Sürdürülebilir Kalkınma İçin Oydaşma” ana teması çerçevesinde küresel ticaret ve ekonominin karşı karşıya kaldığı sınamaları, altyapı yatırımlarının artırılmasını, modern vergi sistemlerinin tesisini, uluslararası finansal sistemde ortaya çıkan yeni risk ve kırılganlıkları ele aldıklarını ifade etti.

Zirve sırasında terörle mücadeleye verdikleri önemi tekrarladıklarını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu mücadelenin ayrım yapmadan terörün tüm formlarına karşı dayanışma ve samimiyetle yapılması gereğinin altını çizdiklerini belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirvede ele alınan konularla ilgili olarak şunları kaydetti: “Günümüzün en büyük insani sınamalarından olan yasa dışı göç konusunda da görüş alışverişinde bulunduk. Zira dünyada en büyük göç yolunun, en büyük mülteci ev sahipliğine bizzat örneklik yapan bir ülke olarak bu konuları işleme durumunda olduk. Tabii bu kapsamda yaptığımız ve tüm dünya tarafından takdirle karşılanan çalışmalara da değindik. Bu alandaki çabaların bütüncül bir anlayışla gerçekleştirilmesi zaruretine değinirken uluslararası sorumluluk ve yük paylaşımı üzerinde durduk. İklim ve enerji, dijital ekonomi, tarım, eğitim, istihdam, cinsiyet eşitliği de zirve sırasında tartıştığımız konular arasında yer aldı.”

CUMHURBAŞKANI SEVİYESİNDE PARAGUAY VE VENEZUELA’YA İLK ZİYARET

Önümüzdeki yıl Osaka’da Japonya’nın dönem başkanlığında yapılacak G20 Liderler Zirvesi’nde kaliteli altyapı yatırımlarının sayısının arttırılması konusunda mutabakata varıldığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “G20 marjında ayrıca Rusya, Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri, Şili, Arjantin, Hollanda ve Japonya liderleriyle ikili görüşmeler gerçekleştirdik. G20 Zirvesi’nin ardından ziyaretim vesilesiyle Arjantin’deki Müslüman liderlerle bir araya geldim. G20 Zirvesi’ne katılımımızın ardından milletvekili, bürokratlarımız ve iş adamlarımızdan oluşan geniş katılımlı heyetimizle birlikte 2-3 Aralık tarihlerinde de Paraguay ve oradan da Venezuela’ya geçtim ve Cumhurbaşkanı seviyesinde bu iki ülkeye Türkiye’nin ilk Cumhurbaşkanı resmi ziyaretini gerçekleştirmiş olduk” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2015 ve 2016 yıllarında gerçekleştirilen gezilerden sonraki üçüncü Latin Amerika ziyaretinde Paraguay’da da temaslarda bulunduğunu belirterek şunları söyledi: “Paraguay’da Devlet Başkanı Mario Abdo Benitez’le biraraya gelerek baş başa ve heyetler arası görüşmemizi yaptık. Bu vesileyle ikili ilişkilerimizin durumunu ele alıp önümüzdeki dönemde Paraguay’la üst düzey ziyaretleri gerçekleştirmenin kararlılığı içerisinde olacağız. Bu ziyaretler sebebiyle de gerek ikili ticaret hacminin, gerek siyasi noktadaki geleceğe yönelik dayanışmanın bunlar önemli birer vesilesi oluyor. Bu vesileyle ikili ilişkilerimizin durumunu ele aldığımız Paraguay’ın gerçekten bizler için de önemli bir dost olduğunu gördüm ve Türkiye’ye karşı olan ilgi ve alakaları bizleri de mutlu etti.”

“YAPTIĞIMIZ GÖRÜŞMELER PARAGUAY’LA UZUN VADELİ İŞ BİRLİKLERİNE KAPI ARALAYACAK”

Konuşmasında Paraguay ziyaretinden kısa bir süre önce Asuncion Büyükelçiliği’ni faaliyete geçirdiklerini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Onlar da Türkiye’deki Büyükelçiliklerini açacaklar. Ve bizim agremanımızı anında verdiler ve biz de onların, yani gittiğimizden 10 gün önce kabulü gerçekleştirdiler ki bu da tabii ülkemize verdikleri önemin ayrı bir ifadesi. Paraguay da ülkemizde kısa bir süre içerisinde elçiliğini açacak, tabii aynı hassasiyeti biz de onlara göstereceğiz. Büyükelçiliğimizle birlikte yakın zamanda ülkemizde açılacak olan Paraguay Büyükelçiliği’nin ilişkilerimize yeni boyut kazandıracağına, yaptığımız görüşmelerin Paraguay’la uzun vadeli iş birliklerine kapı aralayacağına inanıyorum” şeklinde konuştu.

TÜRKİYE-VENEZUELA İŞ FORUMU

umhurbaşkanı Erdoğan, Latin Amerika ziyaretinin son durağı olan Venezuela temaslarına yönelik olarak da şunları kaydetti: “Ziyaretimizin ikinci ayağında bölgede önemli bir ortak olarak gördüğümüz Venezuela’da çeşitli temaslarda bulundum. Bu çerçevede Cumhurbaşkanı dostum Nicolas Maduro’yla biraraya gelerek ikili ilişkilerimizi ayrıntılı bir şekilde ele alma fırsatımız oldu. Somut iş birliği imkânlarını ele aldık. Venezuela’yla mevcut ilişkilerimizi ve iş birliğimizi geliştirmek amacıyla çeşitli alanlarda toplam 9 adet belgenin imzasına hep birlikte şahit olduk. İkili ilişkilerin daha üst seviyeye taşınmasına, bu çerçevede atılması gereken adımlara dair Başkan Maduro’yla imzaladığımız ortak bildiri de bu metinler arasında yer almıştır. Caracas’ta ayrıca 250 kadar iş insanının katılımıyla iş formunun icrasını gerçekleştirdik.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan gezi vesilesiyle yapılan görüşmelerin Paraguay ve Venezuela’yla ilişkilere olumlu etkilerinin önümüzdeki dönem de daha net bir şekilde görüleceğini söyleyerek sözlerini şöyle tamamladı: “Açılım politikamızda önemli bir yer tutan Latin Amerika ve Karayipler bölgesindeki ülkelerle ikili ve çok taraflı ilişkilerimizi önümüzdeki dönemde de geliştirmeye devam edeceğiz. Tabi bu 17-18 saat süren yolculuklar bunlar nonstop gittiğimiz için 17-18 saat demek eski usul olmuş olsa herhalde 2 günden aşağı buralara ulaşmak mümkün değildi. Bunlar da tabi ülkemizin nereden nereye geldiğini göstermesi bakımından önemli. Bundan dolayı tüm emeği geçenlere tabi çok çok teşekkür ediyoruz. Sayın bakanlarımıza çünkü G-20 öncesi bakanlarımızın Arjantin’le yoğun bir iş birliği toplantıları oldu. Burada şerpalar, şerpa yardımcıları bunların çalışmaları oldu. Hazine ve Maliye Bakanımızın riyasetinde ekibiyle ve diğer gerek kadın, gerek genç noktasında yapılan toplantılar hakikaten ikili ilişkilerimizi nereden nereye taşıdığı bakımından önem arz ediyor. Ve bundan sonraki süreçte de Türkiye buralardaki önemini ortaya koymaya devam edecektir.

SUUDİ GAZETECİ CEMAL KAŞIKÇI’NIN ÖLDÜRÜLMESİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamanın ardından basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı. Bir gazetecinin G20 Liderler Zirvesi’nde konuşulanlar ile ilgili sorusuna yönelik olarak, sadece liderlerin katıldığı bölümde Cemal Kaşıkçı konusunun gündeme geldiğini, buna mukabil bütün ikili görüşmelerde bu konunun konuşulduğunu belirtti. Kendisinin zirvenin son günü gerçekleştirdiği basın toplantısında Cemal Kaşıkçı meselesini etraflıca anlatma fırsatı bulduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İşin başından şu ana kadar gelinen noktayı da oradaki uluslararası medyaya ifade etme fırsatım oldu bunu onlarla da paylaştık. Tabii ki terörle mücadeleyi orada yine paylaşma imkânımız oldu. Bundan sonraki süreçte de özellikle bunun üzerinde ısrarla duracağız. Tabii işin Paraguay ayağında olsun, Venezuela ayağında da olsun oralarda da özellikle terör meselesi gündemimizde olan maddelerdi onlarla da bunu görüşme fırsatını yakaladım” ifadelerini kullandı.

“SAYIN BAHÇELİ İLE BİR ARAYA GELMEMİZ VAZGEÇİLMEZDİR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir gazetecinin yerel seçimler ve Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile görüşmesine dair sorusuna cevaben daha önce başlayan görüşmelerle teknik detaylarının çalışıldığını belirterek, “Bu teknik çalışmayı nereye kadar getirdiler, ne durumda bunu kendilerinden dinleyeceğiz. Dinledikten sonra da tabii ki bu süreç içerisinde Sayın Bahçeli ile bir araya gelmemiz vazgeçilmezdir, muhakkak bir araya gelmemiz gerekir. Çünkü biliyorsunuz bazıları rahat durmaz, durmadan karıştırmanın gayreti içerisine girer, onlara bu fırsatı vermemek için Cumhur ittifakını çok sağlam, çok diri tutmamız gerekiyor ve inşallah 31 Mart’a da böyle gideceğiz” dedi.

“İSTANBUL ADAYIMIZLA İLGİLİ TABANDAN TAVANA BİR ÇALIŞMA YÜRÜTÜYORUZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan AK Parti’nin İstanbul Belediye Başkan adayının belirlenme sürecine yönelik bir soru üzerine de şunları kaydetti: “İstanbul, Türkiye’de en önemli ilimiz, Bu ilimizde yapacağımız çalışmayı çok çok önemsiyoruz. Arkadaşlarımızla tabandan tavana bir çalışma yürütüyoruz. İlçelerimizde durum nedir bunu görelim istiyoruz. Zira önemli sayıda ilçe belediye başkanlıklarının değişmesi söz konusu. Şu anda bununla ilgili de yine arkadaşlarımız çalışmalarını sürdürüyorlar. Ama bu arada da tabii Ankara ihmal edilemez, Ankara’da da malum Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bütçe görüşmeleri var. Tabii ki bu bütçe görüşmelerini Meclis Başkanı’mızın yönetmesinden daha doğal, daha tabii bir şey olamaz. Bu süreci ayın 10’u ile 22’si arasında yine Sayın Meclis Başkanı götürecektir, yürütecek, takip edecektir en azından. Onun için İstanbul’la ilgili biraz sabırlı olacağız. Nihai kararımızı önce tabanı şöyle yoluna koyduktan sonra adımımızı atıp kararımızı vereceğiz.”

İKİNCİ 100 GÜNLÜK EYLEM PLANI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ikinci 100 günlük eylem planının ne zaman açıklanacağı ile ilgili bir soru üzerine de “Konuyla ilgili olarak da yine bakan arkadaşlarımız çalışmalarını, bütün bürokrat, teknokrat kadrolarıyla yürütüyorlar. Bu çalışmaları Başkan Yardımcım Fuat Bey bizzat koordine ediyor ve çalışma bittiği anda ilanını yapacağız. İkinci 100 günlük programımızı da inşallah tüm halkımızla paylaşacağız” cevabını verdi.