Cumhurbaşkanı Erdoğan, STAR Rafinerisi’nin açılışında yaptığı konuşmada, “STAR Rafinerisi, ülkemizin ilk ‘Stratejik Yatırım Teşvik Belgesi’ne sahip projesi olma özelliğini taşıyor. Aynı zamanda bu rafineri, Türkiye’nin en büyük yerlileştirme projesidir. Bu şekilde petrol ürünleri ithalatında her yıl 1,5 milyar dolar civarında tasarruf edilmesi, petrol ürünlerinde dışa bağımlılığın azalması hedefleniyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi SOCAR’ın iştiraki SOCAR Türkiye tarafından inşa edilen STAR Rafinerisi’nin açılış törenine katıldı.

İzmir Aliağa’daki rafinerinin açılış töreninde Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez de hazır bulundu.

Tören öncesinde Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile birlikte rafineriyi gezen ve yetkililerden bilgi alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, törende bir konuşma yaptı.

Konuşmasının başında, Azerbaycan’ın 18 Ekim Bağımsızlık Günü’nü tebrik eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaklaşık bir ay önce, Bakü’nün kurtuluşunun 100. yıl dönümü vesilesiyle Azerbaycan’daki etkinliklere katıldığını hatırlattı. Kutlamada, Türk ve Azerbaycan ordularının resmigeçitlerini heyecan ve gururla izlediklerini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu geçit töreni, iki ülke arasında iş birliğinin, iki devlet bir millet oluşumuzun nişanesiydi. Bugün STAR Rafinerisi’nin açılışıyla dünyaya örnek teşkil eden ilişkilerimizi bir adım daha öteye taşıyoruz” diye konuştu.

“STAR RAFİNERİSİ, AZERBAYCAN’LA KARDEŞLİK İLİŞKİLERİMİZİN STRATEJİK BOYUTUNU GÜÇLENDİRDİ”

Azerbaycan’la ilişkileri sadece hamaset ve siyaset boyutunda bırakmayıp, güçlü bir ekonomik çerçeveye de oturttuklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, STAR Rafinerisi’nin, enerji alanındaki dayanışmayı güçlendirmek için uzun süredir yaptıkları çalışmaların en önemli ve somut örneklerinden biri olduğunu belirtti.

İki ülkenin daha önce Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı ve Bakü-Tiflis-Erzurum Doğal Gaz Boru Hattı Projelerini gerçekleştirdiklerini, geçen Haziran ayında da bunlara TANAP’ı eklediklerini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu rafineriyle birlikte Azerbaycan’la kardeşlik ilişkilerinin stratejik boyutunu daha da güçlendirdiklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dünyanın ticaret savaşları ve krizlerle sarsıldığı bir dönemde birer-birer açılışını yaptığımız bu projelerin ülkelerimizi hem tek tek kendi gayelerine, hem de ortak hedeflerine yaklaştırdığına inanıyorum” diye konuştu.

“PETROL ÜRÜNLERİ İTHALATINDA HER YIL 1,5 MİLYAR DOLAR TASARRUF EDİLECEK”

2008 yılından beri enerji alanında Türkiye’de önemli yatırımlara imza atan Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi SOCAR’ın, STAR Rafinerisi’ni toplam 6,3 milyar dolar yatırımla Türkiye’ye kazandırdığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, rafinerinin Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesindeki en büyük petrol tesislerinden biri olarak faaliyet göstereceğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan rafinerinin, Türkiye’nin en büyük yerlileştirme projesi olduğuna işaret ederek, rafineriyle birlikte petrol ürünleri ithalatında her yıl 1,5 milyar dolar civarında tasarruf edileceğini ve petrol ürünlerinde dışa bağımlılığı azaltacağına işaret etti. Rafinerinin günde 214 bin varil, yılda 10 milyon ton ham petrol işleme kapasitesine ve 1,6 milyon metreküp depolama kapasitesine sahip olduğunu aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, rafineride; dizel, nafta, jet yakıtı ve LPG gibi petrol ürünlerinin üretimi gerçekleştirileceğini, 1.100 kişinin istihdam edileceğini sözlerine ekledi.

DOĞU AKDENİZ’DE HİDROKARBON KAYNAKLARINA YÖNELİK BAŞARISIZLIĞA MAHKÛM GİRİŞİMLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “İki devlet bir millet olarak kendi ülkelerimiz yanında bölgedeki tüm halkların güvenliği, istikrarı, refahı ve zenginliği için de çalışıyoruz. Gönül, bölgedeki herkeste bu samimiyeti görebilmeyi isterdi. Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon kaynaklarına yönelik tek taraflı oldu-bittiler gibi başarısızlığa mahkûm çeşitli girişimlerden üzüntü duyuyoruz. Bu durum bölgemizde hâlâ istikrarsızlık ve gerilimden beslenme politikalarından vazgeçemeyenler bulunduğuna da işaret ediyor. Türkiye olarak bu tür dayatmalara karşı cevabımızı hem sahada, hem de diplomatik alanda en güçlü şekilde vermeyi sürdüreceğiz. Ülkemizi ve kardeşlerimizi yok sayan hiçbir teşebbüsün başarı şansı olmadığını eninde-sonunda tüm taraflar görecektir.”

Dostluğa, dayanışmaya, birlikte kazanmaya yönelik her teklife açık olduklarını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılışını yaptıkları tesisin, bu kazançlı iş birliğinin en güzel örneği olduğunu dile getirdi ve herkesi benzer iş birliklerine davet etti.

Türkiye ve Azerbaycan’ın, bölgenin güvenlik ve istikrarının olmazsa olmaz aktörleri olduğunun, artık herkes tarafından kabul edilmeye başlandığının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu iki ülkenin içinde yer almadığı, rıza göstermediği, destek vermediği hiçbir proje hedefine ulaşamaz” vurgusunda bulundu.

“AZERBAYCAN TOPRAKLARININ YÜZDE 20’SİNİN İŞGAL ALTINDA OLMASI, KABUL EDİLEBİLİR BİR DURUM DEĞİLDİR”

Konuşmasında Karabağ meselesine de değinerek, Azerbaycan topraklarının yüzde 20’sinin çeyrek yüzyıldır hâlâ işgal altında bulunduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunun kabul edilebilir bir durum olmadığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konu ile ilgili şu açıklamaları yaptı: “Ülkemizin ve Azerbaycan’ın bu sorunun çözümü için yaptığı girişimlere uluslararası toplum daha fazla sessiz kalamaz. Birleşmiş Milletler başta olmak üzere bölgesel ve küresel sorunların çözümü için kurulan yapılar bu sessizliklerinin bedelini kendi içlerini boşaltarak, varlıklarını çürüterek ödüyorlar. Adalet ve hakkaniyet duygusundan uzak, içi boş bir uluslararası sistemin hiçbir toplumun ve bireyin nezdinde itibarı kalmaz. Biz uluslararası toplumun Karabağ meselesi başta olmak üzere dünyada ortaya çıkan haksızlıklara dur demesini bekliyoruz. Şayet istikrara, huzura, refaha yönelik kurallar istisnasız tüm devletler için uygulanmazsa, kimse geleceğine güvenle bakamaz. Türkiye ve Azerbaycan olarak biz her hâl ve şart altında inandığımız değerler uğrunda verdiğimiz ortak mücadeleye devam edeceğiz. Allah’ın izniyle bu kutlu davada muvaffak olacağız.”

STAR Rafinerisi’nin açılışını Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’le birlikte yapmaktan büyük gurur ve memnuniyet duyduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, rafinerinin her iki ülke ve bölgeye hayırlı olması temennisinde bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, tesisin yapımında ve Türkiye’ye kazandırılmasında emeği geçenlere de teşekkür etti.

AZERBAYCAN CUMHURBAŞKANI ALİYEV İLE GÖRÜŞME

Cumhurbaşkanı Erdoğan, SOCAR STAR Rafinerisi’nin açılış töreninin ardından, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile yemekte bir araya geldi.