Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gümüşhane Geçişi Çevre Yolu Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada, “Ekonomik manipülasyonlar üzerinden bize diz çöktüreceklerini zannedenler, anlaşılan bu milleti hiç tanımıyor. Malikânelerde ağırladıkları FETÖ’cü alçaklarla ilgili hiçbir adım atmayanlar bize hukuk dersi veremez” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gümüşhane Geçişi Çevre Yolu Açılış Töreni’ne katıldı. Atatürk Caddesinde düzenlenen törende Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir konuşma yaptı.

Konuşmasına 24 Haziran seçimlerinde kendilerine verdikleri destek için Gümüşhanelilere teşekkür ederek başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu desteğe ve itimada layık olmaya çalışarak Gümüşhanelilere ve ülkeye hizmete devam edeceklerini ifade etti.

“NEYMİŞ DÖVİZMİŞ, KURMUŞ; GEÇİN O İŞİ, GEÇİN”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gümüşhane’ye sadece kuru bir teşekkür için gelmediklerini belirterek, sadece şehir için değil tüm Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu Bölgesi için önemli bir yatırımın açılışını yapmak üzere şehirde bulunduklarını dile getirdi.

Toplam yatırım bedeli 1 katrilyon lira olan ve bünyesinde 17 kilometre uzunluğunda 9 tünelin, 13 köprünün ve 4 tane viyadüğün olduğu Gümüşhane Çevre Yolunu hizmete sunduklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zigana geçişinin de tamamlanmasıyla Gümüşhane-Trabzon arasının 20 dakikaya düşeceğini belirterek, “Biz dertliyiz, biz bu millete aşığız âşık. Neymiş dövizmiş, neymiş kurmuş; geçin o işi, geçin” dedi.

Bu önemli projenin hayata geçirilmesinde emeği geçirenleri tebrik ve teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gümüşhane Çevre yolunun bölgeye ve Türkiye’ye hayırlı olması temennisinde bulundu.

“DEVLET İŞLEYİŞİNDE EN UFAK BİR ZAFİYET OLUŞMAMASI İÇİN GAYRET GÖSTERİYORUZ”

Konuşmasının devamında Türkiye’nin, 24 Haziran’da sıradan bir genel seçim süreci değil, bir yönetim sistemi değişikliği yaşadığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “16 Nisan halk oylamasında milletimizin takdiriyle kabul edilen Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi, tüm kurum ve unsurlarıyla beraber ilk kez uygulanmaya başlandı. 9 Temmuz’daki yemin törenimizin ardından hem yönetim mimarimizi oluşturduk, hem de kabinemizi belirledik. Ardından da bakan yardımcılarımızın ve bazı üst düzey kamu görevlilerimizin atamalarını yaptık. İnce eleyip sık dokuyarak, çok titiz bir çalışmayla inşallah bu süreci devam ettiriyoruz. Bir taraftan atamalarımızı yaparken, diğer taraftan da milletimize hizmet yolculuğumuzun kesintiye uğramamasına özen gösteriyoruz. Devletimizin işleyişinde en ufak bir zafiyetin oluşmaması için büyük gayret gösteriyoruz” ifadelerini kullandı.

“BİZİM İÇİN HER MAKAM MİLLETE HİZMET İÇİN AÇILMIŞ BİR FIRSAT PENCERESİDİR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan alınan yüksek oy oranına rağmen gece rahat uyku çeken değil, tam tersine uykuları kaçan, yüklendiği emanetin ağırlığını her zerresinde, her hücresinde hisseden bir anlayışa sahip olduklarını belirterek, “Bizim için her makam millete hizmet için açılmış bir fırsat penceresidir. Zira biz bu millete efendiliğe değil, hizmetkâr olmaya geldik. Bu yola böyle devam ediyoruz. Bizim için her paye mesuliyettir, sorumluluktur, 81 milyonun emanetidir. Bunun için, nasıl olsa Gümüşhane’de yüzde 77 oy aldık, nasıl olsa Türkiye’de yüzde 52,5 oy aldık diye, asla rehavete kapılamayız. Yapmamız gereken çok şey var” dedi.

“HİÇ KİMSENİN BİZİ HEDEFLERİMİZDEN ALIKOYMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ”

“2017 yılında yüzde 7,4 büyüyen ekonomimiz, bu senenin ilk çeyreğinde de yüzde 7,4 bir büyüme oranına imza attı” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Böylece Türkiye, Avrupa ülkeleri arasında birinci, G-20 içerisinde ise ikinci sıraya yerleşti. Özellikle döviz kuru üzerinden ülkemize yönelik gerçekleştirilen tüm saldırılara rağmen ikinci çeyrekte de büyümeye devam edecek, 2018 senesini yine rekor bir oranla tamamlayacağız. Hiç kimsenin bizi hedeflerimizden alıkoymasına hedeflerimizle aramıza girmesine izin vermeyeceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’yi kalkındırırken Gümüşhane’yi de unutmadıklarını belirterek son 16 yılda bu şehre 10 buçuk katrilyon liralık yatırım yaptıklarını aktardı ve yeni dönemde de bu hizmet kervanını aksatmadan devam ettireceklerini ifade etti.

Konuşmasının devamında Mevlana’nın “İki şey çok mühimdir. Birincisi, okyanus gibi bol haysiyet, ikincisi elif gibi dimdik şahsiyet” sözüne atıfta bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan Türk milletinin asırlardır bu topraklarda varlığını bu şekilde koruduğunu ifade etti.

“TEHDİTLER KARŞISINDA SİNEN, PUSAN, EĞİLİP-BÜKÜLENLERDEN OLMADIK”

“Bin yıllara sâri geçmişimizde ne haysiyetimizden, ne de şahsiyetimizden taviz verdik. Dik durduk, diklenmedik” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan “Tehditler karşısında sinen, pusan, eğilip-bükülenlerden olmadık. Millî onurumuzun çiğnenmesine, bizi biz kılan kadim değerlerimize el uzatılmasına hiçbir zaman müsaade etmedik. Hele hele bağımsızlığımıza kastedenlere asla müsaade etmedik. Devletimizin hasta adam olarak tanımlandığı bir dönemde, Çanakkale’de on binlerce şehit verdik, ama hürriyetimizden taviz vermedik. Tüm yokluk ve yoksulluğumuza rağmen, ‘ya istiklal ya ölüm’ parolasıyla kurtuluş zaferimizi kazandık” şeklinde konuştu.

Konuşmasının devamında vatandaşlara yastık altındaki dövizlerini, altınlarını Türk Lirasına çevirme çağrısını tekrarlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Birileri sağ yanağına tokat yiyince solunu çevirmeye teşne olabilir, birileri maddi menfaat uğruna haysiyetinden vazgeçebilir, kimi ülkeler kısa vadeli çıkarları için şahsiyetini tezgâha koyabilir, birilerinin insanların kanını emen müstemlekecilere diyet borcu olabilir, ama Türk milleti asla böyle bir yanlışın, böyle bir hatanın içerisine düşmez, düşürülemez, çünkü haysiyetini ve şahsiyetini kaybeden bir milletin varacağı yer zillet çukurudur” ifadelerini kullandı.

“BU MİLLETE KABADAYILIK SÖKMEZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ekonomik manipülasyonlar üzerinden bize diz çöktüreceklerini zannedenler, anlaşılan bu milleti hiç tanımıyor. Koynunda büyüttükleri, malikânelerde ağırladıkları FETÖ’cü alçaklarla ilgili hiçbir adım atmayanlar, kusura bakmasın, bize hukuk dersi veremez. Yüzlerce insanımızı hunharca katledenlerle ilgili en temel hukuk ilkelerini rafa kaldıranlar, bize demokrasiden bahsedemez. Bu millete tehdit dili, şantaj dili kullanamaz. Hele hele bu millete kabadayılık hiç sökmez. Biz bugüne kadar adı, sanı, cüssesi ne olursa olsun tüm devletlerle eşitliği ve karşılıklı saygıyı esas alan, göz hizasında bir ilişki kurduk.”

İkili ilişkilerde muhataplarına saygıyı asla bırakmadıklarının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan “Sorunları şantaj, tehdit ve baskıyla değil, diyalogla çözmenin yollarını aradık. Gerilim yerine sükûneti, çatışma yerine iş birliğini isteyen taraf olduk. Bugün de aynı yerdeyiz, aynı ilkeleri savunuyoruz. Her zaman ifade ettiğim gibi; sıkılı yumruklarla musafaha olmaz. Musafaha için elinizi açacaksınız” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, meselelerin çözümünün sükûnet, suhulet, müzakere ve diplomaside olduğunu vurgulayarak, “Bunun dışındaki her yolun sonu çıkmaz sokak olacaktır. Kimsenin tehditle, cezayla, yaptırımla bu millete attıracağı tek bir adım yoktur” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının sonunda açılışı yapılan Gümüşhane çevre yolunun hayırlı olmasını temennisinde bulunarak sözlerini birlik beraberlik vurgusuyla tamamladı.