Akdeniz Bölgesinin sıcak iklimi ,yaylarında esinleşen o eşsiz rüzgarını ta ovalarına kadar indiren çukurovasında tarih kokan ,medeniyetlerin beşiği Tarsus ,

KARAMEHMETOĞULLARI ;

Aslında Dedelerinden gelen bir gelenek ile ; Çukurova’nın bereketli topraklarında , tarım üretiminin , onların öz kaynakları durumunda olan ailenin ,sanayi ye adım atmalarının ilklerini Cumhuriyetin ilk yıllarında ÇUKUROVA TEKSTİL VE SANAYİ adı altında ;1925 yılında 50 ÇIRÇIR-VE 5 BİN İplik kapasiteli ilk fabrikalarını kurmaları ile görmekteyiz. . Bu ülkemizin ilk modernize edilmiş Tekstil fabrikası idi.

İşte Çukurova Holding in ilk temelleri burada atılmıştı .

Cumhuriyet yıllarında ;Çukurova Tekstil Sanayi’e ek olarak o dönemde bir de Karam yağ ve çırçır fabrikası kurulmuştu .

John Dere; İş makineleri ilk başlarda distribütörlük olarak başlamış, zaman içinde biçerdöverlerinin üretimine geçilmişdi. Zamanla biçerdöver üretiminden forklift üretimi. İle artık yıllara meydan okuyan bir sanayi atılımı başlıyordu.

Çukurova Group un sahibi Mehmet Emin Karamehmet 1944 yılında Tarsus da dünyaya geldi.

Mehmet Emin Karamehmet, Lise eğitimini İstanbul’da Robert College’de yaptıktan sonra ,sonrasında İngiltere’de bulunan Dover College’de ekonomi eğitimi aldı.Ekonomiye olan aşırı ilgisi ve ticaret e olan aşkı,, ülke sevdası ,onu memleketi Tarsus da ilk şahsi şirketini kurmaya kadar taşıdı . Mehmet Emin Karamehmet ise ilk şirketini 1966 yılında henüz 22 yaşında iken kurdu. İthalat, ihracat ve imalat alanlarında faaliyet göstermek üzere kurulan Mehmet Emin Karamehmetoğlu Ticarethanesi, Mehmet Emin Karamehmet‘in Ticaret Odası’na kayıtlı ilk şirketi oldu.

Babasının yıllarca Tarsus Ticaret Ve Sanayi Odasında Meclis Başkanlığını yapması ona iftehar kaynağı oldu. Ve ilk ticaret resmi kaydını 1966 yılında yaptırarak. Ticari hayata başladı.

1980 li yıllar a gelindiğinde ;onun eşsiz dehası ,çalıştırdığı Şirketlerin öz sermayesi .ve büyüme hızı 3 BANKA( -ve çok sayıda Şirketler topluluğu nu mali gücüne dahil etti. Dış a atılım yapmaları onları çelik ,deterjan. Vs gibi sektörlerde de başarıdan başarıya taşıdı. Çukurova Grubu o yıllrda Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa da şirket kurmalarına kadar getirdi. O dönemde Ülkemiz Sanayisine de bir çok Fabrika ve entegre Tesis inşa edildi.

TURKCELL PROJESİ

Mehmet Emin Karamehmet’i Türkiye Ekonomisindeki en büyük değeri Turkcell oldu. 1994 yılında bu işe Başlayan Çukurova Grubu ;Günümüz Türkiyesinde ,

. 8 milyonu aşkın abonesi ile ,bugün ülkemizin en büyük özel sektör şirketi konumunda. Turkcell, hisseleri New York Borsası’nda işlem gören tek Türk şirketi olarak dikkat çekmekte.

Turkcell, 3 milyar dolarlık yatırımına rağmen 17 milyar dolara ulaşan değeri ile dünyanın dev şirketleri arasına girmeyi başarmış,.Dünya da bir çok global dev şirketleri de geride bırakmıştır.

Mehmet Emin Karamehmet, Çukurova Grubu’nu önce finans, ardından da iletişim sektöründeki başarılarının devamlılığı ile hem Ülkesinde hem de yurt dışında özgün yerlere getirdi. Özelikle de Bankacılık Finans sektöründe Yapı Kredi ve Pamukbank da yakalanan başarılar ÇUKUROVA GRUP u Türkiyenin Finansal anlamda sermaye grubu haline getirdi.

Mehmet Emin Karamehmet, insiyatif sahibi olmasının yanı sıra.ekip çalışma ruhun çok önem veren bir lider.Tüm çalıştırdığı Firmaların üst düzey Yöneticileri ne ,ayrı bir ehemmiyet ayrı bir değer veriyor. Onlara çok güveniyor. Bu güvenin eseri olarak da başarılar ardı sıra geliyor.

Mehmet Emin Karamehmet, bir projeye girerken ayrıntılı değerlendirme yaparak risk alabilen bir müteşebbis. İşini ve çalışanlarını çok seviyor. Çalışma saatlerinin ona yetmediği hatta hafta sonları bile işinin başında bulunan bir Yönetici ..

Mehmet Emin Karamehmet ; kendisinin medyadan pek haz almadığı nı bildiğimiz için;

Genç Patron medya ailesi olarak ; Ülkesine olan sevgisi , Türkiye yapmış olduğu Dev yatırımlar,Büyük projelerine imza atan , Türk toplumunun ilerlemesine etkin bir biçimde ve gururla katkıda bulunan iş konusunda hassasiyetli ve özverili tavırları ,insanlara duyduğu güven ve sevgi , İletişim ağında Türkiye ‘yi Dünya da tanıtan bir gözlemci ve araştırmacı olması,Ekonomiye katkı sağlayan istihdamlarını sürdürmesi , yönetim tarzı karakteristik duruş sergilemesi ve yardımsever tutumu ve yatırımcılara verdiği destek ile Türkiye de sevilen sayılan başarılı .aktif bir iş Adamı olması sebebi ve Türkiye ‘ ye ve Türk İnsanına  olan katkılarından dolayı .

İyi ki varsın Mehmet Emin Karamehmet , diyoruz.