Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Giresun İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, “Siyaseti ikbal kapısı, makam, mansıp, prestij aracı olarak görenler, bizim millet sevdamızı asla kavrayamaz. Aşk olmadan, hedef, ideal, vizyon olmadan siyaset de yapılamaz” dedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Giresun 6. İl Kongresi’ne katıldı. Kongre öncesinde 19 Eylül Spor Salonu önünde kendisine sevgi gösterisinde bulunan vatandaşlara bir selamlama konuşması yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, salona geçerek partililere hitap etti.

Konuşmasına 16 Nisan halk oylamasında Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi’ni yüzde 62’lik oy oranıyla destekleyen Giresunlulara teşekkür ederek başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Giresun’la beraber tüm Türkiye’nin kalkınması için gece gündüz demeden çalışarak, Türkiye’yi her açıdan layık olduğu seviyelere getireceklerini söyledi.

“METAL YORGUNLUĞU SON BULDU, AFRİN HAREKÂTI’YLA DİRİLİŞ HAMLESİNE GİRDİK”

15 yıldır başkalarıyla değil, kendileriyle yarışarak, kendi başarı çıtalarını temel alarak mücadele yürüttüklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, hiçbir zaman rakiplerinin zayıflığından ve acizliğinden güç alarak, hedef belirleyen bir siyasi hareket olmadıklarını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerinin devamında görevi devralırken dikkat çektiği metal yorgunluğunun son bulduğunu, Afrin Harekâtı’yla birlikte diriliş hamlesine girildiğini ifade etti. Hep daha yükseğe çıkmak, hep daha ileriye gitmek için çaba harcadıklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan aynı oy oranlarını almayı dahi bir eksiklik, noksanlık olarak değerlendirdiklerini, yüzde 50’lik oy oranlarını bile başarı olarak görmediklerini belirterek, milletin kendilerine inandığını ifade etti.

Her başarılarının bir sonraki mücadelelerinin başlangıç noktası olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “AK Parti, tarihindeki tüm seçimlere işte bu perspektifle girmiştir. AK Parti başkalarıyla değil; daima kendisiyle, kendi elde ettiği sonuçlarla yarışmıştır” dedi.

“AŞK OLMADAN, HEDEF VE VİZYON OLMADAN SİYASET YAPILAMAZ”

2019 seçimlerine de bu perspektifle hazırlandıklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan “Ülke ve millet düşmanlarına esaslı bir Osmanlı tokadı indirecek zafere koşmak istiyoruz” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan birilerinin kendilerinin 2019 seçimlerinin startını şimdiden vermiş olmasını kuruntularına, vesveselerine, aslı astarı olmayan spekülasyonlarına alet ettiğini, kimi çevrelerin AK Parti’nin dinamizmi üzerinden kendilerince senaryolar geliştirdiklerini belirtti. Bunun alışılmış bir parti olmadığını, bir dava hareketi olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Milleti sadece seçim dönemlerinde hatırlayanlar, elbette bizim hizmet aşkımızı anlayamaz. Oysa biz parti olarak, her an seçime hazırlıklı olan, her an seçim olacakmış gibi çalışan bir siyasi hareketiz” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerine şöyle devam etti: “Siyaseti ikbal kapısı, makam, mansıp, prestij aracı olarak görenler bizim millet sevdamızı, 81 milyonla kurduğumuz gönül bağını asla kavrayamaz. Aşk olmadan, hedef, ideal, vizyon olmadan siyaset de yapılamaz. Ve siyaset bir sevda işidir, muhabbet işidir. Kendini milletine adama, vakfetme işidir. Biz AK Parti teşkilatı olarak, büyüdükçe kibri artan değil büyüdükçe tevazuu artan, toprağa daha da yaklaşan bir partiyiz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının devamında, “Biz omuzlarındaki mesuliyetin ağırlığını, üzerinde taşıdığı emanetin yükünü her zerresinde, her hücresinde hisseden bir partiyiz. Rakiplerimizin beceriksizliğine bakıp kesinlikle gevşemeyeceğiz. Allah’ın izniyle, aziz milletimizin teveccühüyle 2019’da AK Parti’yi ve Cumhur İttifakı’nı, gelmiş geçmiş en yüksek oy oranlarıyla tanıştıracağız” dedi.

“2019 SEÇİMLERİNDE TÜRKİYE’DE SİYASETİN ROTASINI YENİDEN BELİRLEYECEĞİZ”

Türk siyasi tarihinde çığır açmış, ilklere, rekorlara imza atmış bir hareket olarak, 2019’a damga vuracaklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “2019 seçimlerinde elde edeceğimiz başarılarla tarihin akışını değiştirecek, Türkiye’de siyasetin rotasını yeniden belirleyeceğiz. Hem partimizi yeniliyor, hem milletimizle bağımızı güçlendiriyor, hem de geleceğe hazırlanıyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan söylediklerinin bazıları için hamaset gibi gelebileceğini, AK Parti’nin kodlarını bilmeyenler için bu ifadelerin hayal gibi görünebileceğini belirterek, bazılarının, iktidara geldiklerinde hedefledikleri seviyelerin hayalini bile kuramadıklarını hatırlattı. “Türkiye’yi 3,5 kat büyüteceğiz, millî gelirimizi üç kat artıracağız, ihracatımızı beş kat yükselteceğiz, IMF’e olan borcumuzu sıfırlayacağız, Merkez Bankamızın kasasını evvelallah dolduracağız dediğimizde birileri bizimle istihza ediyordu” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, buralara çok çalışarak geldiklerinin altını çizdi.

“GİRESUN’DA 14 MİLYAR LİRALIK YATIRIM GERÇEKLEŞTİRDİK”

Son 15 senede başkalarının hayalini bile kuramadığı ne kadar şey varsa hepsini tek tek hayata geçirdiklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bundan Giresun’un da nasibini aldığını belirtti. Bu dönemde sadece Giresun’a yapılan yatırım tutarının 14 milyar olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Giresun’a kazandırdığımız üniversite bugün 30 bin öğrencisiyle bölgede önemli bir yere sahip. Eğitimde 1680 yeni derslik ve 5468 kişi kapasiteli yükseköğretim yurtları yaptık. Yakında toplam 2100 kişi kapasiteli yükseköğrenim yurtlarının açılışlarını da yapacağız. Sağlıkta 13’ü hastane olmak üzere 42 adet tesisi tamamlayıp sizlerin hizmetine sunduk. 350 yataklı Giresun Merkez Kale Devlet Hastanesi’yle birlikte beş adet sağlık tesisimizin inşaatı sürüyor. TOKİ vasıtasıyla Giresun’da 2452 konut projesi gerçekleştirdik. Biz göreve geldiğimizde Giresun’un yalnızca 28 kilometre bölünmüş yolu vardı, biz bunu 117 kilometreye çıkardık.”

“ANA MUHALEFET PARTİSİ, TÜRKİYE’NİN TALİHSİZLİĞİ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının devamında Türkiye’ye vizyon ve özgüven kazandıran AK Parti’nin başarılarıyla dünya siyasetinde de örnek alınan bir parti hâline geldiğine dikkat çekti. Türkiye’nin, CHP gibi bir ana muhalefet partisi olmasının ise onun en büyük talihsizliği olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’yi hedefleriyle buluşturmaya çalışırken ana muhalefetin sanal gündemlerle milleti oyalamaya çalıştığını belirtti.

“Biz birkaç cephede birden istiklal ve istikbal mücadelesi yürütürken, CHP ve başındaki zat iftiralarla, yalan yanlış bilgilerle, çok daha vahimi FETÖ’nün eline tutuşturduğu paçavralarla siyaseti rehin almaya çalışıyor” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Şöyle geçmiş 15 seneyi gözlerimizin önüne getirelim. Bunların milletin ve ülkenin faydasına herhangi bir tekliflerini duydunuz mu? Allah aşkına, bunların özellikle de 15 yılda siyasetin kalitesini artıracak bir tartışma açtıklarına şahit oldunuz mu? Bir ara gündemleri Gazi Mustafa Kemal’in fotoğrafını kimin yere indirdiğini bulmaktı. Haftalarca uğraştılar, 40 yıllık dedektiflere taş çıkartan araştırmalar yaptılar, sonuçta fotoğrafı kimin indirdiğini bulmayı başardılar. Ardından Atatürk’ün askeri mi, yoldaşı mı olduklarının kavgasını verdiler. Merhum Gazi Mustafa Kemal’in partisini Pensilvanya’nın maskotuna çevirdikleri hâlde, günlerce bu meseleyi konuştular. Sandalyelerin havada uçuştuğu, yumrukların konuştuğu, edebe ahlaka sığmayan üslupla yürütülen tartışmalar sonunda içlerinde marjinalleri rahatsız etmeyecek şöyle ortaya karışık bir karara vardılar.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan CHP’lilerin bir dönem PYD-YPG terör örgütünü yurt içinde ve yurt dışında aklama seferberliğine çıktığına dikkat çekerek şöyle konuştu: “Milletvekilleriyle, parti sözcüleriyle, genel başkanlarıyla, bölücü örgütten devşirdikleri il başkanlarıyla ekran ekran dolaşıp PYD-YPG örgütüne methiyeler sıralıyorlardı.”

“DİKTATÖRE DUYDUKLARI SEMPATİYİ SURİYELİ KARDEŞLERİMİZE GÖSTERMEDİLER”

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının devamında ana muhalefetin Suriye’deki operasyonlarla ilgili tavrıyla ilgili de değerlendirmelerde bulundu. Ana muhalefetin bölücü örgütün Suriye kolunun sadece Afrin’den ülkemize 700’ün üzerinde saldırı ve taciz düzenlediği günlerde dahi, “PYD’ye terör örgütü demek için elimizde yeterli delil yok” tezini savunduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sınır ötesi operasyonlar başladığında bu defa ordunun Suriye’deki terör bataklıklarını kurutmasının önüne geçmek için seferber olduklarını ifade etti. Bunların işe yaramadığını görünce Afrin Operasyonu’nu başka türlü sabote etmenin çabasına düştüklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Özgür Suriye Ordusu mensuplarına saldırarak, onları tahkir ederek, olmadık iftiralar atarak Zeytin Dalı Harekâtı’nın başarısını gölgelemek istediklerini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “YPG-PYD terör örgütüne gösterdikleri hüsnü niyetin binde birini dahi Mehmetçiklerimizle omuz omuza çarpışan Özgür Suriye Ordusu’na göstermediler. Bunlar hayatlarını koydular Mehmetçiğimizle beraber. O beğenmedikleri Özgür Suriye Ordusu mensupları Fırat Kalkanı Harekâtında 614 şehit verdi. Zeytin Dalı Operasyonu’nda ise şu ana kadar 302 şehit verdi. Yedi yıldır bir milyon masumu hunharca katleden eli kanlı bir diktatöre duydukları sempatinin, onda birini o zalimin bombaları altında can veren Suriyeli kardeşlerimize göstermediler. BAAS rejiminin bekasını düşündükleri kadar Türkiye’nin ve Türk milletinin güvenliğini düşünmediler. Nasır tutmuş kalpleri bir gün olsun Suriyeli mazlumlar için hüzünlenmedi. Lal olmuş dilleri bir gün olsun hunharca katledilen çocuklar için tepki vermedi.”

“GÜÇLÜ ANA MUHALEFET GÜÇLÜ İKTİDAR DEMEKTİR, FARKINDA DEĞİLLER”

Cumhurbaşkanı Erdoğan bir gece öncesine kadar “Afrin’e girmeyelim” diyenlerin, ertesi gün özür dilemek yerine arka arkaya mesaj yayınlamalarının takdirini millete bıraktığını sözlerine ekledi. Ana muhalefetin hedeflerine ulaşmada kendilerine katkı sağlamasının mümkün olmadığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan “Bu ülkenin bir evladı olarak, iktidar partisinin genel başkanı olarak, aynı zamanda bu ülkenin Cumhurbaşkanı olarak, bunların çapsızlıkları karşısında utanıyorum. Çünkü güçlü ana muhalefet, güçlü iktidar demektir, ama bunlar bunun farkında değil. Artık krediyi tamamen tükettiler. 2019 seçimlerinde bu müflis siyasi anlayışın da sandığa gömüleceğine inanıyorum” değerlendirmelerinde bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasını “tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet” vurgusuyla tamamladı.