Cumhurbaşkanı Erdoğan, Moritanya Cumhurbaşkanı Abdulaziz ile birlikte gerçekleştirdikleri ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada; TİKA vasıtasıyla sağlık, tarım, medya ve insani yardım gibi alanlarda Moritanya için önemli olan projeleri hayata geçirmeyi sürdüreceklerini belirterek, “Biz, yeni bir dünya düzeni kurulurken Afrika ile birlikte yürümek istiyoruz” dedi.

Resmî ziyaretini gerçekleştirmek üzere Moritanya’nın başkenti Novakşot’ta bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Moritanya Cumhurbaşkanı Muhammed Veled Abdulaziz ile birlikte, gerçekleştirdikleri baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Uluslararası Havalimanında düzenlenen toplantıda Cumhurbaşkanı Erdoğan, ziyareti ile ilgili basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Moritanya için söylenen “Milyonlarca Şairin Ülkesi” ifadesini kullanarak böyle bir ülkeyi ziyaret etmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Moritanya’nın aynı zamanda “medreseler diyarı”, “âlimler ve hafızlar yurdu” olarak bilindiğini söyledi. Moritanyalıların neredeyse yarısının Kur’an hafızı olduğunu öğrendiğini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, İslam medeniyetinin bu önemli geleneğini devam ettirdikleri için Moritanyalıları tebrik etti.

Ülkeyi ziyaret eden ilk Türk Cumhurbaşkanı olmaktan büyük bir memnuniyet duyduğunu; ancak bunun geç kalmış bir ziyaret olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şahsına ve heyetine gösterilen hüsnü kabul ve misafirperverlik dolayısıyla teşekkür etti.

“MORİTANYA İLE KAZAN-KAZAN ESASINA DAYALI BİRLİKTELİK OLUŞTURACAĞIZ”

Moritanya ile “kazan-kazan” esasına dayalı bir birlikteliği oluşturacaklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk özel sektörünü yatırımlarını artırması için teşvik ettiklerini açıkladı. Geçen Aralık ayında Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin Türk iş adamlarıyla birlikte Moritanya’yı ziyaret ettiğine ve bugün Türk iş adamlarının Moritanyalı iş adamlarıyla bir araya gelerek ortak toplantı yaptığına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, son dönemde balıkçılık alanında bir canlanmanın görüldüğünü, hâlen 40’ın üzerinde Türk balıkçı gemisinin Moritanya’da avlandığına dikkat çekti.

Moritanya’nın madencilik konusunda önemli bir potansiyele sahip olduğuna, Türkiye’nin de bu alanda ciddi bir tecrübesini Moritanya’nın hizmetine sunmak istediklerini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülke arasında imzalanan turizm, tarım, ekonomi ve madencilik alanlarında imzalanan anlaşmaların ilişkilere ayrı bir güç katacağını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamalarında şunları kaydetti: “Ekonomik ilişkilerimizin geldiği aşamanın bir diğer göstergesi, Türk Hava Yolları’nın Novakşot seferleridir. Moritanyalı kardeşlerimizin ülkemize ilgisinden memnuniyet duyuyoruz. Savunma sanayii alanında da tecrübelerimizi Moritanyalı kardeşlerimizle paylaşmayı özellikle arzuluyoruz. Türkiye, bu alanda son yıllarda çok ciddi hamleler gerçekleştirmiştir. Sahil ülkelerinin karşı karşıya kaldıkları terör tehdidini en iyi anlayan ülkelerin başında şüphesiz ki Türkiye vardır. Sayın Cumhurbaşkanının girişimiyle oluşturulan G-5 Sahil Ortak Gücüne 5 milyon Dolar katkıda bulunacağımızı geçen hafta ilan ettik.”

“MORİTANYA İÇİN ÖNEMLİ OLAN PROJELERİ HAYATA GEÇİRMEYİ SÜRDÜRECEĞİZ”

FETÖ terör örgütünün alçak bir darbe girişiminde bulunduğu 15 Temmuz gecesinin, Türkiye için aynı zamanda gerçek dostlarının meydana çıktığı bir gece olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Moritanya Cumhurbaşkanı Abdulaziz’e ve Moritanya makamlarına, Türkiye’yle gösterdikleri dayanışma ve FETÖ’yle mücadelede verdikleri destekten dolayı teşekkür etti.

Maarif Vakfı’nın görüştüğü ülkelerin eğitimle ilgili bakanlıklarıyla ortak teşebbüsler oluşturduğunu ve Moritanya’daki FETÖ okullarının Maarif Vakfı’na devredildiğini hatırlatarak, vakfın ülkede hayırlı hizmetler sunacağından şüphesinin olmadığını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, TİKA vasıtasıyla sağlık, tarım, medya ve insani yardım gibi alanlarda Moritanya için önemli olan projeleri hayata geçirmeyi sürdüreceklerini dile getirdi.

Bugüne kadar burslarla Moritanyalı 135 gence Türkiye’de üniversite eğitimi sunduklarını, aynı zamanda Türkiye’deki vakıf, dernek ve gönüllü kuruluşların da Moritanyalı öğrencilere sahip çıktığını sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şu anda ekranları başında bizi izleyen tüm Moritanyalı kardeşlerime, şu ifadelerimi özellikle seçerek kullanıyorum: Biz, yeni bir dünya düzeni kurulurken Afrika ile birlikte yürümek istiyoruz” şeklinde konuştu.

“KUDÜS KONUSUNDA DURDUĞUMUZ YERDEN ASLA TAVİZ VERMEYECEĞİZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İslam İşbirliği Teşkilatı Dönem Başkanı olarak, 13 Aralık’ta İstanbul’da gerçekleştirdikleri Kudüs konusu ile ilgili toplantının bunun en önemli adımı olduğunu belirterek Kudüs’ün, Müslümanlar için önemli olduğu kadar aynı şekilde Hristiyan dünyası için de önemli bir şehir olduğunu vurguladı.

Amerika Birleşik Devletleri’nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararını açıklamasının kendilerini asla bağlamadığının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Bizde bir söz var, ‘kendisi çalar, kendisi oynar’; bunu Birleşmiş Milletler’de gördük. Nitekim 128 ülke, Amerika’nın karşısında dik durdu. Amerika ise kasaba niteliğindeki sekiz ülkeyle beraber oradan ancak çıkabildi. Hiçbir zaman güç haklı değildir. Hak, güçlüdür, orada bunu gördük. Kudüs konusunda durduğumuz yerden asla taviz vermeyeceğiz. Kudüs Filistin’in başkentidir, bunu da zaten ilan ettik.”

Ziyaretinin, Moritanya ile iş birliğine verdikleri önem ve değerin bir nişanesi olduğunu sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarını “Rabbim yolumuzu, bahtımızı açık etsin” temennisiyle bitirdi.

Ortak basın toplantısıyla Afrika turu kapsamında gezisinin ikinci ayağı Moritanya’daki temaslarını tamamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, beraberindeki heyetle birlikte gezisinin üçüncü ayağı olan Senegal’e hareket etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Novakşot Uluslararası Havalimanı’ndan Moritanya Cumhurbaşkanı Abdulaziz tarafından uğurlandı.