Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cezayir ziyaretine refakat eden Emine Erdoğan, TİKA tarafından restore edilen Forem Derneği Anaokulunun açılış törenine katıldı. Emine Erdoğan törende yaptığı konuşmada, anaokulunun iki ülke arasındaki tarihî ve kültürel dostluğun derinleşmesine vesile olacağını söyledi.

Şiddet mağduru kadın ve çocuklara yönelik rehabilitasyon ve eğitim faaliyetlerini yürüten, ihtiyaç sahibi öksüz, yetim ve otistik çocuklara hizmet veren derneğin anaokulunun açılış töreninde, TİKA Başkanı Serdar Çam ile Türk heyetindeki bakan eşleri Hülya Çavuşoğlu, Sevgi Kurtulmuş, Gülnur Fakıbaba ve Esra Tüfenkci de hazır bulundu.

Törende kısa bir konuşma yapan Emine Erdoğan, Türkiye ile Cezayir arasındaki dostluğun bir nişanesi olan bu restorasyonun, çocukların geleceğine adanmış bir armağan olmasının yanı sıra, iki ülke arasındaki tarihî ve kültürel dostluğun derinleşmesine de vesile olacağını söyledi.

Forem Derneği Başkanı İbrahim Hayati de yaptığı konuşmasında Emine Erdoğan’a şu sözlerle teşekkür etti: “Bizler sizin muhterem adınızı; mazlumları korumanızla, mahrumiyet içinde olanlara el uzatmanızla, masum çocukların gözyaşlarını silmenizle, çaresiz mültecilere çare olmanızla biliyoruz. Sizi yaşadığımız bu karmakarışık, materyalist dünyanın karanlığı içinde merhametli bir gönül elçisi olarak, etrafını aydınlatan bir ışık olarak tanıyor; yüce gönlünüzü büyük bir saygıyla anıyoruz. Bunu; Somali, Gazze, Myanmar, Bangladeş, Suriye ve daha birçok bölgede yaşanan insanlık trajedilerine karşı duruşunuzdan, zulme karşı sessiz kalmamanızdan biliyoruz ve dünyaya örnek olacak bu saygın duruşunuzu gururla, yakından takip ediyoruz. Özellikle muhtaç durumda olan Suriyeli mülteci kadın ve çocuklara gösterdiğiniz sıcak ilginiz ve yardımlarınız bizi çok duygulandırdı. Cezayir halkı, kardeş Müslüman ülkelere gösterdiğiniz ilgiyi ve yardımlarını asla unutmayacaktır.”

Cezayir Posta, Haberleşme ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Houda Imene Feraoun’un da iştirak ettiği törenin ardından, açılışa kalan Cezayirli vatandaşlar Emine Erdoğan ile fotoğraf çektirdi ve destekleri için Türkiye’ye teşekkür etti.