Sinop şehri; 2017 yılı Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre,Ülkemizin en mutlu şehir i olarak karşımıza çıkıyor.

Yusuf GÜNAY 1965 yılında Sinop İli’nin şirin ilçesi Türkeli ‘de dünyaya geldi. Böyle bir Coğrafi özelliği bulunan bölgenin içerisinde ,ilk orta ve lise Tahsilini tamamlayıp ,Ankara da Siyasal Bilgiler Fakültesinde yüksek öğrenimini gerçekleştiren  Yusuf GÜNAY , Evli ve iki çocuk babasıdır.

Kariyer yaşamına, 1986 yılında Başbakanlık Uzman Yardımcısı olarak başlamış olup, sırasıyla ;Başbakanlık Uzmanı,-Ekonomik kararlar Daire Başkanı – Başbakanlık Kanunlar ve Kararlar Genel Müdür Yardımcısı – Kanunlar ve Kararlar Genel Müdürü Görevlerinde yer aldı.

Sürekli kariyer düşünen alt yapısında ,enerji dolu günler ve Ülkesine duymuş olduğu hizmet anlayışı bir şeyleri ona çağrıştırıyor olmalı ki ,1990 yılında İngiltere de ,Kraliyet Kamu Yönetimi Enstitüsünde Modern Kamu Yönetimi Teknikleri ve Avrupa Topluluğu Hukuku konularında 1 yıl süre ile eğitim aldı. Ve bu eğitiminin semeresini ATAUM (AVRUPA TOPLULUĞU HUKUKU ) uzmanı olarak kanıtladı. ve 1999 yılından itibaren Devletin çeşitli kademelerinde 2 yıl süre ile Yönetim Kurulu üyelikleri ve Başkan Vekillikleri yaptı.

2001 yılında ,Türkiye de Enerjinin Akaryakıt ,LPG, Elektrik vs. kavramlarını da içerisinde bulundurduğu kurumları bünyesinde  taşıyan ,onlara yön veren ,yöneten ,denetleyen ,Kurula yani EPDK (Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu) nun Kurucu Başkanı oldu. Bu görevini 2007 yılına kadar sürdürdü. Bu süre içerisinde Ekovitrin Dünya Gazetesi okurları tarafından yılın Bürokratı seçilmiştir.

2002 tarihinde Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun tam üye olduğu ve Orta ve Doğu Avrupa Ülkeleri ile Orta Asya Cumhuriyetlerinden 23 özerk kurumun tam üye ve 4 kurumunda gözlemci üye olduğu ERRA (Enerji Düzenleyicileri Bölgesel Örgütü) Yönetim Kuruluna 2004 yılı Mayıs ayında yapılan Genel Kurulunda seçilmiştir.

Yusuf GÜNAY , ayrıca 2006 yılında , Akdeniz Bölgesi Enerji Düzenleyicileri Topluluğu MEDREG’ in Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. . 2007 yılı Mayıs ayında İstanbul’da yapılan 6.ıncı ERRA (Enerji Düzenleyicileri Bölgesel Örgütü) toplantısında 2 yıl süreyle ERRA başkanı seçilerek ,bu görevini sürdürdü.

Kendisi halen çeşitli sosyal aktivitelerini sürdürmekte ve Sektör deki deneyimlerini sürekli paylaşır durumda olması gerçekten sevindirici ve kıvanç kaynağı ,

Yusuf GÜNAY ; Galatasaray Spor Kulübü -GS SPORTİF A.Ş. Yönetim Kurulu üyesi olarak Galatasaray Kulübünde görev yapmaktadır.

Yusuf GÜNAY ; Türkiye de üst düzey Yöneticilik ve Başkanlık görevlerinde bulunması bir değer.; Hem Enerji Sektörüne yön veren bir İdareci ve Başkanlık görevlerini layıkı ile yerine getirmesi, hem de Ülkemiz Enerji sektöründeki mütevazi duruşu ve sektöre göstermiş olduğu katkılardan dolayı ;

İyi ki varsın Yusuf GÜNAY diyor , Kendisine ,başarı ve enerji dolu yarınlar temenni ediyoruz.

Saygılarımızla

Levent Kandemir